Zvládnite bolesť kolena. Tieto cviky na koleno po operácii vás dostanú opäť do formy.

Nepríjemné praskanie či pichanie v kolene pri chôdzi a cvičení nepoteší nikoho. Ešte horšie je však to, keď musíte po úraze postupne rozcvičovať koleno a neviete, ako na to. Prečítajte si náš článok, v ktorom vám vysvetlíme, ako predísť poškodeniam kolenného kĺbu. Pozrite si tiež cviky, ktoré môžu zmierniť bolesť a zároveň účinne precvičia a uvoľnia svaly v oblasti kolena. Poradíme vám aj to, aké výživové doplnky pomáhajú pri rehabilitácii kolena a zároveň slúžia ako prevencia pred zranením. 

Zvládnite bolesť kolena. Tieto cviky na koleno po operácii vás dostanú opäť do formy.

Pukanie v kolene a jeho príčiny

Zvláštne praskanie a pukanie v kolene sa môže ozývať pri chôdzi po schodoch, pri drepoch alebo namáhaní kolien. Čo je jeho príčinou? To záleží od toho, či ho nesprevádzajú aj príznaky, ako je bolesť, pichanie a opuch kolena. Praskanie pri zohýbaní kolien a výpadoch môže súvisieť s nedostatkom pohybu, nadmerným zaťažením, ale aj so svalovou nerovnováhou alebo tlakom, ktorý pôsobí na kĺby.

V prípade, že sa bolesť alebo opuch neobjavia, nemajte strach. Pravdepodobne ide o prirodzený úkaz, ktorý je dôsledkom starnutia. So zvyšujúcim sa vekom sa chrupavka pokrývajúca kosti postupne opotrebúva, čím na jej povrchu vznikajú drobné nerovnosti. Keďže ide o normálny proces, nemôžeme ho zvrátiť, ani zastaviť.

UniqueFit tip: Jediné, čo môžeme urobiť, je spomaliť proces degenerácie kĺbu. Práve na to je určená vhodná kĺbová výživa, užívaná v kombinácii so špeciálnymi cvikmi.

Aké cviky na koleno sú najvhodnejšie

Hlavnou úlohou cvikov na koleno by malo byť posilnenie a spevnenie svalstva, čím by sa mala znížiť záťaž na kolenný kĺb. Pamätajte, že pri rehabilitácii kolena nikdy necvičíte len so samotným kolenom. Naopak, musíte aktivizovať vnútorné svaly a hlboký stabilizačný systém. Len vďaka tomu budú vaše kolená fungovať tak, ako majú. Významnou súčasťou takéhoto cvičenia je i strečing, nevyhnutný na zvýšenie mobility a zabránenie vzniku nového zranenia. Každé cvičenie by malo začínať vhodným kardiom, v trvaní aspoň 10 – 15 minút.  Ide o zahriatie svalov napríklad behom (pozor na tvrdý terén, ktorý spôsobuje kolenám nežiaduce otrasy) alebo bicyklovaním.

Zvládnite bolesť kolena. Tieto cviky na koleno po operácii vás dostanú opäť do formy.

Ak však naozaj chcete vidieť výsledky, cvičenie podľa plánu by ste mali dodržiavať minimálne 4 – 6 týždňov. Ešte lepšie by bolo, keby by sa cviky stali trvalou súčasťou vášho cvičebného plánu. Tým by ste si zaručili pružné svaly a zdravé kĺby.

UniqueFit radí: Nezabúdajte však na pravidlo, že ak máte vážne zranenie alebo sa zotavujete z operácie, mali by ste vopred prekonzultovať každé cvičenie s lekárom.

Precvičte si kolenné svaly účinnejšie

  • Usaďte sa na podložku a natiahnite dopredu nohu s vystretým kolenom. Pod koleno si podložte zrolovaný uterák a napínajte svaly asi pol minúty, pritom však nepohnite kolenom. Následne svaly uvoľnite. Cvik zopakujte 25x.
  • Stojte vzpriamene a jednou rukou sa opierajte o stenu. Chrbát držte rovný, pričom zdvihnite pravú nohu tak, aby ste v kolene zvierali 90° stupňový uhol. Celou nohou potomrobte pomalé kruhy od vnútornej strany stehna smerom von a naspäť. Vykonajte jednu sériu s 10 opakovaniami na každú z nôh.
  • Postavte sa oproti stene. Nohu, ktorá vás nebolí, posuňte dopredu a jemne ju ohnite v kolene. Bolestivá noha ostáva vzadu. Obe chodidlá držte na podlahe a zatlačte boky smerom dopredu k stene tak, aby ste cítili napätie od päty cez celú zadnú časť lýtka až nahor po kolenný kĺb. Chrbát musí byť vystretý, neprehýba sa. V tejto polohe vydržte 30 sekúnd, potom 30 sekúnd pauza a znovu cvik zopakujte v 2 – 4 sériách.

Kolagén a ochrana kolennej chrupavky

Kolenný kĺb je tvorený tromi kosťami, a to jabĺčkom, stehennou kosťou a holennou kosťou. Trenie medzi nimi zmierňuje chrupavka, ktorá tým zároveň uľahčuje pohyb kolena. Pri úrazoch, preťažovaní alebo v dôsledku starnutia a opotrebovania však dochádza k jej poškodeniu. V dôsledku toho môže pri úraze dôjsť k odtrhnutiu jej časti, prípadne chrupavka pomaly vysychá a odlupuje sa. Tým sa vytvára drsný povrch na kontaktných plochách v kĺbe, čo sa prejavuje bolestivosťou pri chôdzi.

Zvládnite bolesť kolena. Tieto cviky na koleno po operácii vás dostanú opäť do formy.

Kolagén je špecifický typ bielkoviny v našom tele, v ktorom je súčasťou všetkých spojivových tkanív pohybového aparátu. Predstavuje až 30 % všetkých bielkovín v tele a dokonca až 70 % sušiny v kĺbových chrupavkách. Prirodzene sa vyskytuje v mnohých potravinách, napríklad v čerstvej zelenine a ovocí, sóji, ľanových semienkach, morčacom mäse či avokádovom oleji. Pokiaľ však potrebujete kolagén vo väčšom množstve, odporúčame vám užívať doplnky s vysokým obsahom kolagénu, ako je napríklad Universal Collagen. Ďalším zo skupiny účinných prostriedkov pre obnovu a posilnenie kĺbovej chrupavky sú tablety s obsahom MSM (metylsulfonylmetánu), kolagénu a chondroitín sulfátu s názvom Sport Definition Essence – Glucosamine, Chondroitin, MSM.

Tipy na ochranu kolien pred poškodením

  • Sledujte svoju telesnú váhu – nadváha predstavuje pre kĺby neprimeranú záťaž, o to viac, ak máte koleno poškodené úrazom alebo je za vami operácia kolena.
  • Doprajte si pravidelný pohyb a cvičenie – precvičujte a posilňujte nohy aspoň 2x týždenne, samozrejme, aj svaly v oblasti kolien. Vynikajúci je napríklad tréning s váhami, cviky s vlastnou váhou alebo odporový tréning.
  • Dbajte na rozcvičku a zácvičku – pred každým cvičením stuhnuté svaly a kĺby zahrejte krátkou rozcvičkou. Strečing je nevyhnutný na zabránenie poškodenia svalov, kĺbov a kolenných väzov. Nezabudnite najmä na predné a zadné stehenné svaly (kvadricepsy a hamstringy).
  • Noste vhodnú obuv – je dôležitá najmä z pohľadu správneho postoja, ale aj správneho zaťaženia kĺbov, predovšetkým v stoji. Pozor aj na hladké podrážky, v ktorých riskujete pády s nebezpečnými následkami.
  • Nepreťažujte kĺby – dlhodobé sedenie alebo jednotvárne cvičenie môže byť príčinou preťaženia kolien, ktoré sa prejavuje typickými sprievodnými príznakmi, ako je pichanie v kolene, praskanie a bolestivosť.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart