Ženy, nevidíte výsledky? Možno robíte pri tréningu tieto chyby.

Ktorá žena by nesnívala o peknej štíhlej postave bez zbytočných vrstiev tuku? No dosiahnutie vysnívanej postavy je často oveľa ťažšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Prečo je tomu tak? Napríklad aj preto, že veríte nesprávnym informáciám a fitness mýtom, pričom si sama na svojej ceste podkopávate kolená.

Ak ste sa teda rozhodli so svojou postavou a kondičkou niečo robiť, pravidelne cvičíte, zdravo sa stravujete, no pritom máte pocit, že stagnujete a nevidíte žiadne výsledky, možno robíte jednu z nasledovných chýb.

Bojíte veľkých svalov

Toto je jeden z najčastejších fitness mýtov. Ženy sa boja, že ako náhle začnú používať pri tréningu závažia a činky, narastú im veľké svaly, ktoré nebudú pôsobiť žensky.

Toto sa však tak ľahko nestane a nemusíte sa toho báť. Vybudovanie svalovej hmoty si totiž vyžaduje disciplínu, starostlivo zostavený tréning ako aj jedálniček a výživové doplnky určené na budovanie svalov.

Fitnessky, ktoré sa športu venujú profesionálne majú úplne odlišný tréning, stravu aj nasadenie. Takže si nemyslite, že tréningom 2-3 do týždňa získate podobnú svalnatú postavu.

Dvíhaním jednoručiek ťažkých ako pollitrová fľaša naozaj žiadny pokrok nezískate, neschudnete a ani nevyformujete svoju postavu. Zamerajte sa preto na váhy, ktoré vám umožnia urobiť 8-15 opakovaní a keď ich zvládnete, postupne záťaž zvyšujte.

Takýto prístup naozaj stimuluje vaše svaly, podporí metabolizmus a výdaj energie a pomôže vám vytvarovať krásnu postavu. A naozaj sa nebojte, že by vám vyššie váhy vybudovali obrovské svaly.

Nesprávne trénujete brucho

Pekne definované štíhle bruško vyzerá naozaj sexi. Ak sa to vaše skrýva pod vrstvou tuku, musíte sa zamerať na celkové zníženie tuku na tele. Nedá sa totiž schudnúť len z jednej oblasti.

Veľa ľudí si myslí, že keď chce získať krásne ploché brucho, potrebujú brucho čo najviac trénovať. A tak robia brušáky a iné cviky na brucho, veľakrát aj so závažím.

No pravdou je , že takzvaný six-pack máme všetci, len ho pod vrstvou tuku nie je vidno. Brucho naozaj nie je potrebné precvičovať pri každom tréningu a už vôbec nie s váhami – ak teda nechcete mať brucho hrubé ako kulturista.

Zamerajte sa radšej na precvičenie brucha s vlastnou váhou 1-2 do týždňa. Veľmi vhodným cvikom je napríklad doska a jej variácie. Ak túžite po štíhlom páse, vyhnite sa aj cvikom na bočné brušné svaly so závažím.

Závažia sú totiž na to, aby vaše svaly stimulovali a tie na základe toho spevnejú (zhrubnú), aby nabudúce takúto záťaž zvládli. Brucho je teda výnimkou, pri ktorej sa používanie ťažkých váh neodporúča (ak je cieľom jeho zoštíhlenie).

Príliš veľa kardia

Ďalšou typickou chybou žien je, že sa príliš zameriavajú na kardio a myslia si, že čím viac kardia budú robiť, tým viac schudnú. Zárukou úspechu však nie je kvantita, ale kvalita. Kardio je pre chudnutie a stratu tuku určite dôležité, no rovnako dôležité je jeho prevedenie.

Na spaľovanie tuku musíte vyvinúť potrebnú intenzitu tréningu, ktorá zabezpečí správnu tepovú frekvenciu pri ktorej dochádza k využívaniu uloženého tuku ako zdroja energie.

Dlhé hodiny kardia môžu byť taktiež kontraproduktívne, nakoľko dochádza k veľkému kalorickému deficitu. Telo potom začne rozkladať vaše cenné svaly namiesto tuku. Výsledkom je, že stratíte svalovú hmotu a vaša postava bude tzv. „skiny fat.“ Tento výraz označuje stav, kedy telo síce pôsobí štíhlo, ale aj tak obsahuje veľkú časť tuku.

Takže namiesto hodinovej prechádzky v rovnakom tempe na bežiacom páse si radšej zvoľte intenzívnejšie 20 – minútové kardio, ktoré bude obsahovať rôzne stupne záťaže.

Pre pokročilých je veľmi vhodným tréningom na spaľovanie tuku napríklad tabata alebo intervalový tréning. Kombináciou efektívneho kardio tréningu a posilňovania dosiahnete vytúženú zmenu postavy oveľa rýchlejšie.

Robíte stále tie isté cviky

Naše telo sa dokáže na tréning rýchlo adaptovať, preto je dôležité pripravovať preň stále nové výzvy, ktoré zabezpečia pokrok na ceste k cieľu. Ak váš tréning vyzerá stále rovnako, opakujte tie isté cviky a dokonca so stále rovnakými (alebo žiadnymi) závažiami, nemôžete očakávať, že sa vaša postava zmení.

Ideálne je obmieňať tréning každých 4-6 týždňov. Existuje veľa cvikov, z ktorých si môžete vyberať a zacieliť vaše partie z rôznych uhlov a rôznymi spôsobmi. Okrem toho bude váš tréning zábavnejší a nezačne vás nudiť.

Zvládnutie nových cvikov a výziev vám navyše posilní aj sebavedomie a dodá novú motiváciu a energiu do cvičenia. Ak si nie ste isté, ako v posilňovni používať rôzne stroje alebo neviete, aké cviky by ste mohli do tréningu zaradiť, nebojte sa spýtať trénera alebo si dohodnúť hodinu vedeného tréningu.

Určite sa pritom naučíte veľa nového. Okrem toho, že vám tréner zostaví cviky na mieru, vysvetlí vám aj správnu techniku vykonávania cvikov – to vám samo o sebe môže priniesť nové výsledky, nakoľko veľa rekreačných cvičencov robí cviky úplne nesprávne a preto ani nezapájajú potrebné svaly a nevidia žiadny pokrok.

Pijete ovocné šťavy a smoothies

Určite vás nechceme odradiť od pitia ovocných štiav a smoothies. Okrem toho, že sú teraz v móde, sú naozaj plné vitamínov a cenných látok. Avšak, ak je vaším cieľom schudnúť, mali by ste si dávať pozor na konzumáciu jednoduchých cukrov.

To platí nielen pre sladkosti, ale napríklad aj pre obľúbené smoothies. Najmä ak obľubujete čisto ovocné kombinácie, ktoré sú síce príjemne sladké, ale aj bohaté na cukry. V rozmixovanom strave ich organizmus oveľa ľahšie a rýchlejšie strávi.

Pitie takýchto štiav nalačno vám môže zvýšiť hladinu inzulínu, ktorý spustí pokyn na ukladanie tuku a následne nastane pocit hladu. Ani so zdravými smoothies to teda netreba preháňať.

Aby ste znížili glykemický index takýchto ovocných štiav, skúste si do nich pridať napríklad aj odmerku proteínu a lyžičku orechového masla.

Zdroje obrázkov: www.pixabay.com

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart