Zelený čaj a chudnutie: 3 zoštíhľujúce účinky zeleného čaju

Zelený čaj pozná ľudstvo už viac ako 5000 rokov a stále je považovaný za jednu z najzdravších potravín, ktorá má na naše telo množstvo pozitívnych účinkov. Zelený čaj sa často spomína práve v súvislosti s chudnutím a detoxikáciou. Ako vám teda môže pomôcť stratiť prebytočné kilogramy?

V pravom rade treba povedať, že len popíjaním zeleného čaju neschudnete. Naopak, ako súčasť zdravého životného štýlu v kombinácii s cvičením a upraveným jedálničkom vám môže pomôcť ešte účinnejšie spaľovať tuk a strácať prebytočné kilogramy.

Ako konzumovať zelený čaj

Zelený čaj je bohatý na cenné bioaktívne látky a na to, aby ste ich naozaj naplno využili, si treba čaj správne pripraviť. Pri kúpe zeleného čaju určite uprednostnite kvalitu a stavte na kvalitný sypaný čaj z čajového obchodu alebo z obchodu so zdravou výživou.

Zelený čaj by sa nemal zalievať úplne vriacou vodou, pretože by zničila niektoré výživné látky. Ideálne je zalievať ho vodou s teplotou najviac 80°C, pri ktorej sa aktívne látky najlepšie vylúhujú do vody. Ak je vaším cieľom chudnutie, nepridávajte si do čaju cukor ani med. Čaj však môžete dochutiť citrónom, s ktorým vytvára skvelú kombináciu a taktiež vďaka tomu získate ešte viac vitamínu C.

Na to, aby sa pozitívne účinky zeleného čaju prejavili na vašom zdraví, mali by ste piť aspoň 3 šálky denne. Ideálne je dopriať si zelený čaj ráno, doobeda a poobede okolo olovrantu. Pitie v neskorších večerných hodinách by kvôli obsahu kofeínu mohlo spôsobiť horšie zaspávanie. Večer už teda zelený čaj určite nepite a ak počas dňa pijete aj kávu, snažte sa neprehnať to s celkovým príjmom kofeínu, aby ste večer vedeli zaspať.

Pozrime sa teda na to, ako vám pitie zeleného čaju môže pomôcť pri chudnutí.

1. Zelený čaj zvyšuje metabolizmus

Naše telo nepretržite spaľuje kalórie a potrebuje energiu na všetky prebiehajúce procesy. A to aj keď sme v úplnom kľude alebo keď spíme. Existujú štúdie, ktoré preukázali, že pitie zeleného čaju dokáže zvýšiť kalorickú spotrebu ľudského tela až o 3-4%. Niektoré štúdie dokonca udávajú zvýšenie až o 8%.

Zelený čaj teda dokáže skvele nakopnúť metabolizmus a navýšiť kalorický výdaj počas celého dňa. V dlhodobom horizonte tak môže výrazne prispieť k celkovému objemu stratených kilogramov alebo pomôcť udržaniu ideálnej váhy.

2. Mobilizuje tuk z tukových zásob

K tomu, aby mohol byť uložený tuk využitý ako energia a spálený, musí byť najprv uvoľnený z tukových buniek a nasmerovaný do krvného obehu. Látky obsiahnuté v zelenom čaji môžu tomuto procesu pomôcť vďaka svojim povzbudzujúcim účinkom na tvorbu tuk spaľujúcich hormónov.

Hormóny následne vyšlú signál tukovým bunkám, aby uvoľnili tuk, ktorý sa dostáva do krvného obehu, kde je využiteľný ako energia napríklad pre svalové bunky počas cvičenia.

3. Zvyšuje spaľovanie tuku počas cvičenia

Na predošlý bod nadväzuje aj ten ďalší. Zelený čaj dokáže efektívne navýšiť spaľovanie tuku počas cvičenia, resp. fyzickej aktivity, čo už preukázalo niekoľko štúdií.

V jednej z nich muži užívajúci zelený čaj spálili až o 17% viac tuku ako muži, ktorí zelený čaj neužívali. To už je celkom významný rozdiel. Práve pre túto svoju schopnosť je zelený čaj často pridávaný ako zložka spaľovačov tukov, prípadne je ho možné užívať ako čistý extrakt.

Odporúčame vám napríklad spaľovač tukov Blade Fat Burner s obsahom zeleného čaju, ktorý nájdete v našom eshope.

Ďalšie zdravotné účinky zeleného čaju:

Okrem straty kilogramov vám zelený čaj pomôže aj s radom zdravotných problémov, zlepší imunitu a poskytne prevenciu pred niektorými druhmi ochorení:

  • Je skvelým antioxidantom, ktorý pomáha telu zbavovať sa voľných radikálov a škodlivých látok
  • Pôsobí ako prevencia pred vznikom rakoviny
  • Spomaľuje proces starnutia
  • Znižuje vysoký krvný tlak, cholesterol a pomáha telu zbaviť sa viscelárneho tuku (tuk nachádzajúci sa v brušnej dutine okolo orgánov)
  • Podporuje imunitný systém a má skvelé protizápalové účinky

Ak by ste chceli využiť účinok zeleného čaju a podporiť ním svoje chudnutie, no nedokážete počas dňa zaradiť príjem troch šálok denne, siahnite po niektorom výživovom doplnku s obsahom zeleného čaju. Budete tak mať istotu, že telu zabezpečíte potrebnú účinnú dennú dávku a podporíte svoje snaženie vo fitness centre ešte väčšou stratou tuku.

Vyberte si napríklad z našich účinných spaľovačov s obsahom zeleného čaju:

Zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.com

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart