Vyberáme top proteín pre ženy + 2 recepty na proteínové smoothie

Proteín je jedným zo základných výživových doplnkov pre ženy, ktoré sa chcú venovať formovaniu svojej postavy. Ideálny proteín pre ženy by mal mať nízku energetickú hodnotu pri vysokom podiele vstrebateľných bielkovín. Pozrite si prehľad tých najlepších a pripravte si z nich proteínové smoothie podľa našich receptov.

Prečo užívať proteín pre ženy

Mnoho žien má obavy prijímať proteíny z dôvodu nárastu svalovej hmoty a tým aj telesnej hmotnosti. Takýto strach je však neopodstatnený z jednoduchého dôvodu. Na rozdiel od mužov totiž ženám chýba hormón testosterón, ktorý má anabolické účinky (podpora syntézy a spomalené odbúravanie bielkovín, čo sa navonok prejavuje nárastom svalovej hmoty).

Množstvo bielkovín, aké by mali ženy prijať, sa líši podľa veku a toho, či žena športuje, chudne alebo sa stravuje normálne. Napríklad pri diétnom režime s denným príjmom približne 5000 – 6000 kJ, by mali byť bielkoviny zastúpené v množstve cca 20 – 25 % z celkového objemu prijatých živín, čo predstavuje dávku 1,0 – 1,2 g bielkovín na 1 kg hmotnosti.  Proteín pre ženy prináša i ďalšie výhody:

 • Podporuje regeneráciu po cvičení.
 • Spevňuje svalovú hmotu.
 • Vyvoláva pocit zasýtenia.
 • Podporuje chudnutie.
 • Zrýchľuje bazálny metabolizmus.

TIP: Pri chudnutí by ženy mali obsah bielkovín v strave zvýšiť, aby čo najviac chránili svalovú hmotu.

Kedy užívať proteínové nápoje?

Proteínové nápoje je najlepšie prijať hneď po tréningu. To je čas, kedy telo potrebuje látky nevyhnutné na obnovu a rast svalovej hmoty. V prípade, že tento čas premeškáte, môže telo začať čerpať chýbajúce bielkoviny priamo zo svalov, čo vedie k redukcii už vytvorenej svalovej hmoty. Po tréningu je ideálna kombinácia proteínu s vodou – v tejto forme ho vie telo najefektívnejšie využiť.

Vyberáme top proteín pre ženy

Najlepšie proteíny pre ženy

Srvátkový izolát

Táto forma predstavuje najčistejší srvátkový proteín, s ešte vyšším podielom bielkovín, než obsahuje srvátkový koncentrát. Je ľahko stráviteľný a má vysokú biologickú hodnotu. Príkladom je FA GOLD WHEY PROTEIN ISOLATE, v ktorom sa nenachádzajú takmer žiadne sacharidy, mliečny cukor či tuky, preto je vhodný najmä pre vrcholové športovkyne a ženy počas diéty.

Má vysoký obsah vetvených aminokyselín BCAA, ktoré spevňujú svaly a chránia ich pred katabolickými reakciami. Okrem toho vyniká dobrou rozpustnosťou a výbornou chuťou. Odporúča sa užívať ho bezprostredne po skončení tréningu.

Lahodné proteínové smoothie s kokosom

Vyberáme top proteín pre ženy

Vyskúšajte jemne krémové smoothie s kokosovou príchuťou, ktoré vás zbaví hladu a ešte k tomu doplní potrebné živiny po náročnom tréningu.

Potrebujeme:
 • 1 odmerka srvátkového proteínového izolátu
 • ½ šálky kokosového mlieka
 • 1 šálka neochuteného mandľového mlieka
 • 2 PL sušených kokosových lupienkov
 • ½ ČL vanilkového extraktu (nemusí byť)
Postup:

Všetko vložíme do mixéra a dohladka zmixujeme. Prelejeme do pohára a hneď podávame.

Micelárny kazeínový proteín

Nazýva sa tiež nočný proteín, pretože je vhodný najmä pred spaním. Užíva sa však aj počas dňa ako náhrada jedla, napríklad namiesto desiaty či olovrantu. Micelárny kazeín typu HI TEC NUTRITION MICELLAR CASEIN sa vyrába z čerstvého mlieka procesom nazývaným ultrafiltrácia, vďaka ktorej sa kazeínový proteín oddeľuje od srvátky. Charakterizuje ho vysoký obsah glutamínu, BCAA aminokyselín a nízke hladiny tuku, laktózy i sacharidov.

Ide o najkvalitnejší proteín s postupným uvoľňovaním a vstrebávaním aminokyselín (presahujúcim 7 hodín), čím minimalizuje odbúravanie svalovej hmoty po tréningu. Má vysoký obsah vápnika a horčíka v ideálnom pomere podporujúcom vysokú vstrebateľnosť. Zabezpečuje efektívnu svalovú regeneráciu, anabolický účinok a pozitívnu dusíkovú bilanciu, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie a regeneráciu svalovej hmoty.

Rastlinný proteín pre vegetariánky

V prípade, že sa vyhýbate konzumácii živočíšnych výrobkov v akejkoľvek forme, rastlinný proteín je pre vás ako stvorený. USN RAW PRO VEGETARIAN tvoria výlučne rastlinné bielkoviny získané z ryže a hrachového izolátu. Je bohatý na aminokyseliny, má vysoký podiel BCAA aminokyselín, ako aj L – glutamínu a vďaka svojmu zloženiu je mimoriadne vhodný pre vegetariánov a vegánov. Navyše sa v ňom nachádzajú mastné kyseliny s dlhodobou vstrebateľnosťou, minerály, vitamín C a L – karnitín.

Vegetariánske smoothie s černicami

Vyberáme top proteín pre ženy

Ani vegánska či vegetariánska strava nemusí byť jednotvárna. Ochutnajte svieže proteínové smoothie na raňajky, alebo desiatu. Vďaka tomu, že je bohaté na vlákninu, vás skvele zasýti, a navyše vás prekvapí svojou výraznou ovocnou chuťou.

Potrebujeme:
 • 1/2 pohára sójového mlieka
 • 1 avokádo
 • 100 g čerstvých černíc
 • 1 lyžica chia semienok
 • 2 odmerky rastlinného proteínu
Postup:

Všetko spolu dohladka zmixujeme v mixéri a ihneď podávame.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart