Toto sú vitamíny na imunitu, ktoré vás postavia na nohy

Imunita ako taká je vlastne schopnosť organizmu odolávať ochoreniam. Pri veľkej fyzickej aktivite, raste, ale tiež pri chladnom a nevľúdnom počasí je imunitný systém vystavovaný veľkej záťaži. Aj mierne oslabenie imunity sa prejaví únavou a náchylnosťou na ochorenie. Objavte vitamíny na imunitu, ktoré prispievajú k zníženiu únavy a podporujú obranyschopnosť organizmu.

Toto sú vitamíny na imunitu, ktoré vás postavia na nohy

Ako na podporu imunity

S poklesom teplôt sa zvyšuje riziko ochorenia na nádchu alebo chrípku. Najmä oslabená imunita v zimnom a prechodnom období je najlepším predpokladom pre následné ochorenie. Imunitný systém chráni telo pred poškodením tým, že bojuje proti vírusom, baktériám a parazitom. Rozpozná aj to, kedy bunky ochorejú a urobí všetko preto, aby odrazil potenciálne útoky chorých buniek.

Oslabený imunitný systém však nedokáže pracovať tak dobre, ako plne funkčný imunitný systém. Preto je práve prevencia a posilnenie imunity jedným z najdôležitejších spôsobov, ako nepríjemnému zhoršeniu zdravotného stavu predísť. Konzumácia vitamínov podporujúcich imunitný systém, je opatrenie, ktoré by sme pre posilnenie imunity mali zaradiť do každodennej stravy.

UniqueFit radí: Ak neprijímame dostatok vitamínov v potrave, potom je na mieste ich dopĺňanie napríklad vo forme prípravku Sport Definition Immune Definition, ktorý je ideálny najmä na podporu oslabenej imunity.

Najúčinnejšie vitamíny na imunitu

 • Vitamín A (retinol)

Patrí k vitamínom rozpustným v tukoch. Pomáha regulovať a podporuje zdravý vývoj imunitných buniek a vyživuje imunitný systém črevnej sliznice. To je veľmi dôležité, nakoľko až 80 % imunitného systému sa nachádza v tráviacom systéme. Vitamín A pomáha v čreve odlíšiť priateľa od nepriateľa a reguluje špecifické gény, ktoré sú zodpovedné za imunitnú odpoveď. Tento vitamín sa prirodzene vyskytuje najmä v pečeni, sladkých zemiakoch (so šupkou) a v mrkve.

 • Vitamíny skupiny B

Sú jedným z najdôležitejších imunologických posilňovačov, aké v našom imunitnom systéme môžeme mať. Netreba však zabudnúť na to, že vitamíny B pracujú spoločne, takže sa odporúča zaistiť ich dostatok v komplexnej forme. Sú nevyhnutné pre tvorbu energie, ako aj zdolávanie stresu a sú rozhodujúce pre zdravé fungovanie imunitného systému. Nedostatok vitamínov skupiny B ovplyvňuje množstvo procesov, okrem iného znižuje počet bielych krviniek, čím sa zvyšuje náchylnosť organizmu voči infekciám. B vitamíny nájdeme v takých potravinách, ako sú napríklad celozrnné výrobky, tekvica, paprika, brokolica, kapusta, cesnak, morka zemiaky, tuniak a losos.

Toto sú vitamíny na imunitu, ktoré vás postavia na nohy

 • Vitamín C

Je azda najznámejším bojovníkom proti prechladnutiu a chrípke. Ako ľudia však máme tú nevýhodu, že na rozdiel od zvierat si nevieme vitamín C vytvárať sami kvôli tomu, že nám chýba štvrtý enzým, ktorý je pre tento proces kľúčový. Je o ňom známe, že ovplyvňuje rôzne imunitné funkcie podporením aktivity bielych krviniek a zvýšením hladiny interferónov, protilátkových odoziev, hladiny protilátok a podporou vylučovania týmusových hormónov, ktoré sú dôležité pre zdravý imunitný systém. Za najväčšie zdroje vitamínu C sa považuje červená paprika, zelená paprika a ružičkový kel. Vo forme výživového doplnku si ho môžete dopriať napríklad v podobe prípravku 7 Nutrition Vitamin C.

 • Vitamín D

Imunomodulačné vlastnosti vitamínu Dvo sfére bunkovej a humorálnej imunity prispievajú k ochrane pred mnohými infekčnými chorobami. Intenzívne sa študuje predovšetkým protiinfekčný vplyv vitamínu D pri akútnych ochoreniach dýchacích ciest a tuberkulóze. Odporúča sa dopĺňať jeho hladiny najmä v čase, keď je slnečného svetla menej – teda na jeseň a v zime.

Toto sú vitamíny na imunitu, ktoré vás postavia na nohy

Vyskúšajte  napríklad komplex vitamínu D3 a K 6Pak Effective Line, v ktorom oba vitamíny pôsobia synergickým spôsobom a podporujú vzájomne svoje účinky, pretože vitamín D3 umožňuje vstrebávanie vápnika do kostry a vitamín K2 je ukazovateľom vápnika. K najlepším zdrojom vitamínu D zaraďujeme najmä potraviny ako losos, tuniak, rybí tuk a vaječné žĺtka.

 • Vitamín E

Antioxidant, ktorý je užitočný najmä vtedy, keď imunitný systém odoláva útokom počas oxidačného stresu a chronického vírusového ochorenia. Jeho dôležitou úlohou je aj ochrana týmusu, detskej žľazy, ktorá má u detí dôležitú funkciu pri vývine imunitného systému. Na vitamín E sú bohaté najmä orechy a semená, ako i oleje z nich vyrábané, napr. slnečnicové semená, mandle, arašidy, vlašské orechy a lieskovce.

Niekoľko rád pre podporu imunity na záver:

 • Nezabúdajte na vyvážený prísun vitamínov a minerálov.
 • Obmedzte konzumáciu rafinovaného cukru.
 • Snažte sa vyvarovať sa stresu.
 • Obmedzte alebo prestaňte s fajčením.
 • Vyhýbajte sa alkoholu.
 • Venujte dostatok času pohybu.
 • Doprajte si potrebný čas na spánok.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart