Stimulanty a energizéry naštartujú váš organizmus pre vyšší výkon

Predtréningové stimulanty a energizéry sú významné doplnky výživy vhodné nielen pre športovcov. Ich úlohou je nepriame ovplyvnenie rastu svalov, zlepšenie výkonu, koncentrácie a výdrže pri tréningu. Používajú sa nielen v kulturistike, ale aj vo vytrvalostných športoch, napríklad v atletike. Tí, čo ich poznajú, na ne nedajú dopustiť, pretože ich efekt je možné pocítiť takmer ihneď po užití. Navyše umožňujú trénovať s vyšším nasadením a to aj počas dlhšej aktivity. Vďaka nim dokážete pripraviť a naštartovať organizmus po fyzickej i psychickej stránke na náročný tréning.

NA ČO SLÚŽIA STIMULANTY A ENERGIZÉRY A KOMU SÚ URČENÉ

Hoci existujú aj jednozložkové predtréningové stimulanty, väčšinou sa používajú ich komplexné formy. Tieto kombinujú viacero účinných látok, čím sa vďaka ich synergickému pôsobeniu znásobuje výsledný efekt. Príkladom toho je aj stimulačný prípravok IHS Show Time 3.0., ktorý vďaka obsiahnutým látkam prispieva k merateľnému zlepšeniu športového výkonu.

Najčastejšie bývajú účinnými látkami kofeín, taurín, kreatín, guarana, 1 – citrulín, arginín, tyrozín a inozín. Komplexnejšie produkty sú navyše doplnené o vhodné sacharidy. Jednozložkové i komplexné stimulanty a energizéry môžete zohnať v rozličných formách. Nájdete ich napríklad v podobe ampuliek, práškov, nápojov, gélov, tabliet či kapsúl.

UniqueFit radí: Ak hľadáte stimulanty a energizéry, ktoré zaberú čím skôr, najrýchlejšie sa vstrebávajú tie v práškovej a gélovej forme.

Predtréningové stimulanty sa nazývajú aj pre – workout doplnky. Znamená to, že sa používajú pred samotným tréningom a to buď silovým alebo vytrvalostným. Vďaka ich pôsobeniu dochádza k aktivácii organizmu a koncentrácii na výkon. Stimulanty totiž uvoľňujú hladké svalstvo a revitalizujú organizmus,  zatiaľ čo energizéry zabezpečujú vzpruhu celého tela i nervovej sústavy. Ich vítaným vedľajším účinkom je tiež podpora využitia tuku ako zdroja energie pre tréning.

Stimulanty a energizéry naštartujú váš organizmus pre vyšší výkon

Oba typy prípravkov by vo výžive športovcov nemali chýbať. Avšak nielen tam. Stimulačné a energetické prípravky sú kľúčové nielen pri podávaní fyzických výkonov, ale aj u ľudí trpiacich stresom, vysokým pracovným nasadením a zlou koncentráciou. O ich účinkoch by vedeli rozprávať mentálne pracujúci ľudia, ako i študenti, ktorí ich radi užívajú počas náročného skúškového obdobia.

NAJLEPŠIE STIMULANTY A ENERGIZÉRY

  • Zelený čaj – pomáha pri ochrane kĺbového aparátu, čo je obzvlášť dôležité pre kulturistov a športovcov. Účinne spaľuje tuky a často sa využíva pri redukčných diétach. Jeho extrakciou sa získavajú katechíny, látky, ktoré majú preukázateľne pozitívny vplyv na mentálny výkon a pomáhajú pri sústredení sa na tréning. Okrem toho katechíny bojujú proti zápalu a pomáhajú chrániť pečeň a cievy.
  • Kyselina listová (vitamín B9, vitamín M, folacín) – je prítomná pri vzniku niektorých aminokyselín, akými sú napríklad tryptofán, metionín alebo cysteín. Príjem kyseliny listovej je pre ľudské telo veľmi dôležitý. Zúčastňuje sa tvorby krvi, na zabezpečovaní psychickej rovnováhy a optimálnom budovaní imunitného systému. Ak ho máte nedostatok a jeho príjem z potravín (špenát, listový šalát, melón), vám nestačí, mali by ste siahnuť po výživových doplnkoch.
  • Lyzín – je esenciálna aminokyselina, ktorá je stavebným prvkom bielkovín svalovej hmoty. Zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe a regenerácii svalov a ich hojení. Je známe, že lyzín zvyšuje absorbciu vápnika a v kombinácii s ďalšími aminokyselinami môže efektívne pôsobiť na spaľovanie tukov. Zároveň udržiava pozitívnu dusíkovú rovnováhu, čím prispieva k vytváraniu anabolického prostredia v organizme.
  • Glycín – je najjednoduchšou proteinogénnou aminokyselinou. Okrem kolagénu a elastínu má v bielkovinách len veľmi malé zastúpenie. Ako aminokyselina zohráva v tele dôležitú úlohu pri syntéze bielkovín, predovšetkým kolagénuPodporuje tvorbu kreatínu v organizme, čím pomáha oddiaľovať katabolizmus svalových buniek. V tele je nevyhnutný pre správne fungovanie enzýmov a tvorbu hemoglobínu. Je sladký, preto sa často využíva ako dochucovadlo na zvýraznenie chuti a vône.

Stimulanty a energizéry naštartujú váš organizmus pre vyšší výkon

  • Tyrozín – neesenciálna glukogénna a ketogénna aminokyselina, ktorá ma silný vplyv na centrálny nervový systém. Je prospešný pre fyzickú a psychickú rovnováhu organizmu, odbúrava stres a tlmí bolesť, ale využíva sa tiež na zlepšenie koncentrácie pri výkone. Často je spomínaný ako prekurzor hormónov – dopamínu a noradrenalínu. Tyrozín zároveň pôsobí antistresovo a dokáže zmierniť pocity únavy či depresie. Jeho nedostatok spôsobuje zvýšenú chuť do jedla, čo má za následok priberanie. Tyrozín synergicky pôsobí najmä v spojení s kofeínom, preto sa vyskytuje v tejto kombinácii v prípravkoch ako je napríklad FA Xtreme Thyroburn.  L – tyrozín sa zvykne dávkovať približne v rozsahu 500 – 2000 mg pred očakávaným stresorom.
  • Arginín – semiesenciálna aminokyselina, ktorá zvyšuje aktivitu oxidu dusnatého (NO) v tele. Štandardná dávka L – arginínu je 3 – 6 g. Ak však chcete dosiahnuť stabilnú hladinu arginínu v tele počas dňa, je potrebné užiť 3 x za deň celkové množstvo 15 – 18 g. V žiadnom prípade však toto množstvo neužívajte naraz. Mohli by vás prekvapiť nepríjemné následky v podobe hnačky.
  • Taurín – neesenciálna aminokyselina s obsahom síry, bežne sa nachádza napríklad v mäse a morských plodoch. Medzi jeho hlavné prednosti patrí podpora činnosti nervovej sústavy. Pôsobí ako výrazný energizér – stimulant mozgovej aktivity. Ak sa podá pred výkonom (v dávkach od 500 do 4000 mg), výrazne zlepšuje koordináciu pohybov, schopnosť sústredenia, psychickú odolnosť a toleranciu voči stresu. Vďaka tomu zlepšuje celkovú výkonnosť, odďaľuje únavu a vyčerpanosť. Výhodou je aj to, že urýchľuje regeneráciu svalových vlákien po tréningu a obnovuje zásoby energie. Užívanie taurínu pred tréningom umožňuje rýchlejší prenos sacharidov do svalových buniek. To vám zaručí lepší výkon a silu, ktorú môžete využiť na väčšie množstvo opakovaní.

Stimulanty a energizéry naštartujú váš organizmus pre vyšší výkon

NA ČO NETREBA ZABÚDAŤ

Alfou a omegou pri akomkoľvek tréningu je dodržiavanie pitného režimu. Pri užívaní pre – workout doplnkov je hydratácia organizmu ešte dôležitejšia, keďže predtréningové stimulanty obsahujú silné stimulačné látky s výraznými podpornými účinkami na ľudský organizmus. Pokiaľ totiž organizmus trpí nedostatkom tekutín, užitie stimulantu sa môže prejaviť mravčením až tŕpnutím svalov, zvýšenou frekvenciou tepu, búšením srdca či bolesťou hlavy.

Do úvahy treba tiež vziať množstvo kofeínu prijatého počas dňa z kávy a čaju, aby ste sa nechtiac nepredávkovali. V prípade, že predtréningové stimulanty len začínate užívať, vyskúšajte radšej nižšiu, ako vyššiu dávku a sledujte, ako na ňu zareaguje vaše telo. Podľa výsledkov, aké na sebe vypozorujete, si potom môžete prispôsobiť dávkovanie na mieru.

TIP: Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si viac o tom, čo vlastne stimulanty a energizéry sú a ako fungujú.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart