Spoznaj svoj metabolizmus.

Rozhodli ste sa zmeniť svoju postavu.Makáte vo fitku ako draci.Dodržiavate stravu,o ktorej ste sa dočítali na všetkých kulturistických stránkach a časopisoch.A výsledky stále žiadne.Chýb môže byť viacero.Najčastejšie to býva buď strava alebo tréning.Dajme tomu že tréning máte vyšperkovaný,strava podľa odborníkov,ale stále nič.Problém môže byť že sa nestravujete podľa svojho metabolického typu.

Metabolizmus je premena látok v našom tele.Všetko čo príjmame vo forme jedla,ktoré obsahuje bielkoviny,sacharidy,tuky,vitamíny,minerály sa premenia na iné látky,ako svaly,tuk,hormóny,enzýmy,energiu a iné.Metabolizmus každého človeka je iný.To znamená že rýchlosť,akou sa táto premena látok v tele deje je tiež rozdielna.Preto jeden človek priberá,iný chudne a inému sa telo nezmení,pričom skonzumujú rovnaké množstvo jedla.

Dobré by bolo poznať aj svoj typ postavy(somatotyp).Poznáme tri základné somatotypy:Ektomorf,Mezomorf a Endomorf.

Somatotypy
Somatotypy

Ektomorf  má štíhlu postavu,dlhé kosti,málo svalovej hmoty a pomerne málo tuku.Má rýchly metabolizmus,všetko prijaté jedlo spáli a preto nezostane nič na budovanie svalovej hmoty,či tuku.Je pre neho náročné osvaliť postavu.

Mezomorf je atletickej postavy.Široké ramená,úzky pás,ideálny pomer končatín voči trupu.Ma takpovediac ideálny metabolizmus,zlatý stred.Pri správne zvolenom tréningu má vynikajúce výsledky.Nemá problém s naberaním hmoty ani s chudnutím do plaviek.

Endomorf má svojím spôsobom nevýhodu.Postava je zavalitá,má hrubé kosti,je silný s množstvom telového tuku.Metabolizmus je nastavený na syntetizáciu,kedže je pomalý,telo má čas využiť z jedla ktoré príjme maximum.Čo potrebuje využiť,využije,ostatok starostlivo uloží.

Takže toto boli typy postáv.Samozrejme že každý je zmesou dvoch alebo všetkých troch typov.Myslím že určiť to,ktorý typ ste,nebude pre vás zložité.

Zdroje bielkovín a tukov pre bielkovinový metabolický typ
Zdroje bielkovín a tukov pre bielkovinový metabolický typ

Ďalej by bolo vhodné zistiť aký metabolický typ ste.Takisto poznáme tri typy:Bielkovinový,sacharidový a zmiešaný typ.

Bielkovinový typ najlepšie spracúva bielkoviny a tuky.Pomer bielkovín a tukov ku sacharidom by mal byť 70:30 až 80:20.Zdroje bielkovín môžu byť červené mäso,tučnejšie ryby,vajcia,syry,tučný tvaroh.Z tukov sú to smotana,maslo,orechy,semená,olivový,ľanový,rybí olej.Tento typ sacharidy metabolizuje príliš rýchlo,čo má za následok zvýšený inzulín a následné ukladanie energie do tukov.Preto by mali ako zdroje voliť skôr zeleninu a menej sladké ovocie.

Sacharidový typ sa môže sacharidmi prejedať,pretože ich trávi pomaly a energiu z nich uvoľňuje postupne.Avšak určite by jedálniček nemal pozostávať zo samých sladkostí,ale vyberať prírodné zdroje ako ryža,zemiaky,obilniny,ovocie a najmä zelenina.Tuky a bielkoviny by mali byť na nízkom množstve,pretože zbytočne zaťažujú trávenie,avšak určité množstvo organizmus potrebuje.Pomer by mohol byť (S:B:T)70:15:15 alebo 60:25:15.Bielkoviny by sme mali vyberať menej tučné.Výborný zdroj sú kuracie,morčacie mäso,ryby a nízkotučné mliečne výrobky.

Jedlo pre zmiešaný metabolický typ
Vyvážené jedlo pre zmiešaný metabolický typ

Zmiešaný typ by sa mohol zdať ako ideál.Pre tento typ vyhovuje zmiešaná strava s rovnovážnym rozdelením makronutrientov.Ak ste zmiešaný typ môže sa vám stať že niekedy máte vlčí hlad a inokedy vydržíte dlho bez jedla.Vyhovuje vám široká škála jedál.Rozdelenie makronutrientov má byť vyvážené čiže (S:B:T) asi 50:30:20.

Váš metabolizmus ovplyvňuje mnoho faktorov,krvná skupina,váš pôvod alebo už spomínané metabolické typy či postavy.To aký ste vám nikto nepovie,môžu vám len pochopiť fungovanie vášho tela.Preto najlepšie urobíte ak si budete všímať a zapisovať ako reagujete na určité jedlá.To bude skvelý odrazový mostík,ktorý vám pomôže aby ste svoje telo udržiavali neustále v harmónií.Ak približne poznáte svoj metabolizmus a potrebujete poradiť ako si zostaviť svoj jedálníček,môžte ma kontaktovať a spoločne sa dopracujeme k želanému výsledku.

Antonio

Antonio

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart