Spaľovače tukov: ako fungujú, čo obsahujú a kedy ich užívať

Spaľovače tukov sú športové výživové suplementy určené na podporu spaľovania tukov a stratu hmotnosti. Aké sú ich účinné látky, na akom princípe fungujú a čo od nich môžete očakávať?

Mnohí ľudia majú od spaľovačov tukov nerealistické očakávania. Myslia si, že ide o čarovné pilulky, ktoré im svojimi účinkami pomôžu schudnúť úplne bez námahy. To je však úplne nesprávny pohľad. Spaľovače tukov určite pomôcť môžu, ale neurobia prácu za vás.

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak chcete schudnúť, musíte vytvoriť kalorický deficit. To dosiahnete diétou a cvičením. Práve diéta zohráva pri chudnutí rozhodujúcu úlohu a zodpovedá za 70-80% vášho úspechu.

Za ďalších 20-30% je zodpovedné cvičenie, vďaka ktorému budujete svalovú hmotuzvyšujete spotrebu energie. A k tomu celému môžu ešte asi 10% prispieť spaľovače tukov – a tak sa na ne treba aj pozerať – ako na podporný doplnok, ktorý znásobuje efekt vašej vynaloženej námahy.

Zdravé tempo chudnutia predstavuje úbytok 0,5 – 1,5 kg za týždeň. Ak si myslíte, že keď si k tomu dáte spaľovač tukov, dokážete zhodiť 10 kg za týždeň ste na veľkom omyle. Nie je výnimkou, že dnes chcú všetci všetko hneď a myslia si, že čím viac , tým lepšie.

Napríklad, že si dáte tvrdú diétu, strávite 2 hodiny denne vo fitku a k tomu celému budete brať spaľovať a o týždeň vás čaká vysekaná postava. Takto to ale nefunguje a sú to nereálne očakávania. Okrem toho si takýmto prístupom môžete viac uškodiť ako pomôcť.

Organizmus sa totiž dokáže rýchlo adaptovať a preto je lepšie ísť na vec postupne a priebežne znižovať počet prijatých kalórií a zvyšovať dávku cvičenia. Inak by sa vám chudnutie mohlo zastaviť už na začiatku a telo by potrebovalo ďalší stimul na rozbehnutie spaľovania tukov. No ak použijete všetky zbrane naraz, nebudete mať už v rukách žiadny tromf.

Práve spaľovače tukov sú určené na tých posledných 10% v koncovej rovinke. Pomôžu vám znovu nakopnúť chudnutie a zbaviť sa posledných kilogramov odolného tuku. Bez zdravej stravy a pohybu to ale nepôjde. Spaľovače vám pomôžu vyťažiť z vašej námahy maximum.

Vďaka svojim účinným zložkám pomôžu vášmu telu počas cvičenia mobilizovať viac tuku z tukových buniek a využiť ho ako energiu na tréning. Môžete sa teda na to pozerať aj tak, že to isté cvičenie so spaľovačom má väčší efekt ako bez spaľovača, a teda vám pomôže dosiahnuť vytúžené výsledky rýchlejšie a efektívnejšie.

Ako fungujú spaľovače tukov

Komplexné spaľovače tukov môžu vďaka svojim účinkom podporiť vaše chudnutie  viacerými spôsobmi. Môžu za to obsiahnuté látky, ktoré v tele stimulujú a spúšťajú určité procesy.

Termogenéza

Termogenéza je metabolický proces, počas ktorého organizmus spaľuje kalórie na výrobu tepla. Termogenéza teda môže pomôcť k úbytku hmotnosti tým, že zvyšuje množstvo spálených kalórií počas dňa. Tvorbu tepla môžeme prirodzene podporiť pohybom, stravou a ovplyvňuje ju aj teplota okolitého prostredia. Súčasťou spaľovačov tukov sú teda často látky, ktoré dokážu podporovať tvorbu tepla v organizme a tým zvyšovať množstvo spálených kalórií.

Lipolýza

Lipolýza je proces zodpovedný za rozklad lipidov, teda tukov, ktoré sú buď uložené v organizme alebo práve skonzumované a teda dostupné ako zdroj energie v krvnom obehu. Látky obsiahnuté v spaľovačoch tukov dokážu tento proces ešte viac podporiť a uvoľniť viac mastných kyselín, ktoré môžu byť spotrebované ako zdroj energie.

Medzi ďalšie účinky spaľovačov tukov patrí napríklad to, že znižujú chuť do jedla, obmedzujú ukladanie tuku prijatého z potravy, zvyšujú metabolizmus či pomáhajú organizmu zbaviť sa nadbytočnej zadržiavanej vody.

Účinné zložky spaľovačov tukov

Spaľovače tukov môžu byť zložené z viacerých látok, ktoré navzájom podporujú a zväčšujú svoj účinok alebo môže ísť o samostatné jednotlivé látky. Medzi najčastejšie používané patria napríklad tieto:

  • Kofeín – pôsobí ako mentálny aj fyzický stimulant, podporuje svalový výkon a výdrž a spaľovanie tuku
  • Výťažok zo zeleného čaju – je bohatý na antioxidanty známe ako katechíny, ktoré pomáhajú telu zbavovať sa brušného tuku, zvyšuje bazálny metabolizmus a taktiež má na telo povzbudivé účinky
  • L-karnitín – pomáha mobilizovať telesný tuk a prenášať ho to mitochondrií, kde je oxidovaný ako palivo. Jeho užívaním teda môžete zvýšiť využitie tuku z tukových zásob a stratiť tak viac kilogramov.
  • CLA – konjugovaná kyselina linolová pôsobí ako silný antioxidant, podporuje spaľovanie tuku a tvorbu čistej svalovej hmoty. Telo si ju však nedokáže vyrobiť samo, preto musí byť prijímaná potravou alebo formou doplnkov výživy. Prirodzene ju nájdete napríklad v hovädzom mäse, plnotučnom mlieku a masle.

Ako užívať spaľovače tukov

Pri výbere spaľovača tukov si vždy pozorne prečítajte pokyny výrobcu a dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Ide často o silné produkty, ktoré môžu niektorým jedincom spôsobiť nevoľnosť alebo búšenie srdca. Pozornosť tiež klaďte na kontraindikácie. Vo všeobecnosti sa užívanie spaľovačov tukov neodporúča osobám so srdcovými chorobami, vysokým krvným tlakom či tehotným ženám.

Nakoľko spaľovače často obsahujú kofeín ako podpornú látku, musíte tieto dávky zohľadniť vo svojom celkovom dennom príjme kofeínu (káva, čaj kolové nápoje). Pamätajte, že nič nie je dobré preháňať.

Spaľovače tukov je tiež dobré časom striedať, aby si telo nezvyklo a zakaždým dostalo nový impulz pre spaľovanie tuku. Ako súčasť zdravej stravy a cvičebného režimu pre vás môžu byť spaľovače skutočne osožnými pomocníkmi na ceste za vysnívanou postavou. Nami vybrané produkty nájdete aj v ponuke nášho eshopu.

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart