Predtréningové stimulanty : čo to je a ako fungujú

Predtréningové stimulanty pumpy či pre-workout doplnky, to všetko sú označenia pre špeciálne výživové doplnky určené na podporu vášho výkonu počas tréningu. Ako ich názov napovedá, tieto doplnky sa užívajú pred tréningom, aby ste počas cvičenia mohli naplno využiť ich povzbudzujúci efekt. Pozrieme sa bližšie na to, z čoho sa skladajú a ako fungujú.

Prečo siahnuť po predtréningovom stimulante?

Možno sa bez predtréningového stimulantu úplne obídete. A možno, keď ho predsa len skúsite, objavíte svoje nové možnosti a prekročíte všetky hranice. Tieto doplnky výživy sú predsa určené na čo najefektívnejšie dosiahnutie vašich cieľov. Medzi ich pozitívne účinky patria napríklad:

  • Zvýšenie sily
  • Zvýšenie hladiny energie
  • Zvýšenie vytrvalosti
  • Urýchlenie regenerácie

Kvalitný predtréningový stimulant vás teda dokáže poriadne nakopnúť a vy vďaka tomu vo fitku podáte oveľa lepší výkon. Oceníte ho aj v prípade, že chodíte cvičiť po práci alebo večer, kedy už na sebe cítite únavu z celého pracovného dňa a nedokážete dať do cvičenia toľko energie, koľko by ste chceli.

Zloženie predtréningových stimulantov

Predtréningové stimulanty môžu byť buď komplexné (viacložkové) alebo jednozložkové. Na ich výrobu sa používajú látky, ktoré majú schopnosť podporiť prekrvenie organizmu a svalov a uvoľniť potrebnú dávku energie na tréning. Medzi najčastejšie používané zložky patria:

Kofeín

Kofeín netreba predstavovať a ak ste oddaní kávičkári, jeho povzbudzujúci efekt veľmi dobre poznáte. Táto látka pôsobí hneď na viacerých frontoch, podporuje výkon počas tréningu, znižuje pocity únavy a dokonca znižuje aj vnímanú náročnosť tréningu. Vďaka tomu, že vám tréning nepripadá taký ťažký, dokážete trénovať ešte intenzívnejšie a dlhšie.

Čo sa týka kofeínu, je potrebné dbať na jeho celkový príjem počas dňa. Nachádza sa totiž aj vo vašej obľúbenej šálke kávy, niektorých čajoch či v energetických nápojoch. Optimálna denná dávka kofeínu je 150 – 200 mg. Pozor si dávajte na jeho užívanie vo večerných hodinách, aby ste po tréningu nemali problém zaspať.

Citrulín malát

Ďalšou často používanou predtréninogovu látkou je citrulín malát, ktorý má pre tento účel dva základné účinky. Prvým je jeho schopnosť podporiť cirkuláciu krvi vo svaloch, vďaka čomu sa lepšie zahrejú, sú pripravené podať lepší výkon a taktiež sa rýchlejšie zregenerovať.

Druhým je  nárast zdroja energie z kyseliny jablčnej (malátu), ktorá je pre telo ľahko využiteľná. Za efektívnu dávku citrulín malátu pre mužov sa považuje aspoň 5000mg denne. Menšie množstvo vám pravdepodobne žiadny osoh neprinesie.

Citrulín malát je skvelý hlavne pre športovcov s aeróbnym zaťažením a existujú štúdie, ktoré dokazujú jeho efekt na zvýšenie aeróbnej výkonnosti o viac ako 30%. Okrem toho sa podieľa na detoxikácií pečene a odstraňovaní kyseliny mliečnej zo svalov, vďaka čomu predchádza prekysleniu a svalovej únave, pričom zabezpečuje aj rýchlejšiu regeneráciu.

Beta alanín

Beta alanín je neesenciálna aminokyselina, ktorá patrí medzi účinné predtréningové stimulanty. Ak ste ho ešte nikdy neskúsili, reakciu naň si pravdepodobne dobre zapamätáte. Jeho užívanie totiž sprevádza menšie začervenanie kože (najmä na tvári) a pocit mravčenia v tele.

Ide síce o úplne neškodné prejavy, no ak vám nie sú príjemné, nabudúce dávku beta alanínu o niečo znížte. Efektívna denná dávka sa môže pohybovať od 3 – 5 g, pričom najlepší čas na jeho prijatie je doba pred tréningom.

Medzi účinky beta alanínu patrí zvýšenie tréningovej intenzity (viac opakovaní, lepšia výdrž, dlhší tréning) a taktiež efektívne znižuje zakyslenie svalovej hmoty, ktoré je následkom tvrdého tréningu.

Kreatín

Kreatín sa už dlho považuje za jednu z najúčinnejších látok na podporu tvorby svalovej hmoty. Pred tréningom dodá svalom dávku potrebnej energie, vďaka čomu sa zvýši svalová sila a celkový fyzický výkon počas tréningu.

To znamená väčšie váhy, viac opakovaní, celkovo vyššia intenzita tréningu, ktorá posunie váš pokrok zas o kus ďalej. Aj keď môžete keratín využiť ako predtréningový stimulant, ešte efektívnejšie je jeho užívanie po tréningu, čo dokazujú aj niektoré štúdie.

Suplementácia kreatínu po tréningu pomáha obnoviť zásoby kreatínu vo svaloch, naštartovať regeneráciu a podporiť rast svalov. Aby ste z pozitív kreatínu vyťažili čo najviac, môžete ho užívať pred aj po tréningu, jeho užívanie je úplne bezpečné.

Čo by ste ešte mali vedieť?

Nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Predtréningové stimulanty obsahujú silné látky, ktoré majú podporný účinok na vaše telo. To môže spôsobiť spomínané pocity mravčenia v tele, zvýšenie tepovej frekvencie, búšenie srdca či bolesti hlavy, pokiaľ ste dehydratovaní.

Nezabúdajte tiež zohľadniť príjem kofeínu z kávy a čajov vypitých počas dňa. Nič netreba preháňať a svoju reakciu na dennú dávku stimulantu treba na sebe otestovať a poprípade prispôsobiť.

Ak potrebujete poradiť s výberom predtréningového doplnku výživy, napíšte nám a my vám radi poradíme. Ponuku nami odporúčaných stimulantov si môžete pozrieť v našom eshope.

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart