Rast svalov je pre mnohých tou najkrajšou odmenou po náročných tréningoch. Čo však robiť v prípade, ak napriek cvičeniu nevidíte nijaké výsledky? Prezradíme vám, čo možno robíte zle a ktorým činnostiam by ste sa v túžbe po vyrysovaných svaloch mali oblúkom vyhýbať.

Prijímate málo bielkovín
Svaly nerastú ako huby po daždi, a to aj v prípade, že cvičíte pravidelne. Veľa cvičiť a nepravidelne alebo slabo sa stravovať, to so sebou prináša viaceré zdravotné riziká. A to vôbec nespomíname spomalenie rastu svalovej hmoty! Predovšetkým by ste sa mali zamerať na príjem bielkovín, ktoré sú pre tvorbu svalovej hmoty kľúčové. Bielkoviny prijímajte zo všetkých zdrojov, no nebráňte sa ani užívaniu proteínových výživových doplnkov.
Najlepšie potraviny na budovanie svalovej hmoty sú mliečne výrobky, hovädzie mäso, hydina, ryby, vajcia a pod. obsahuje rôzne druhy aminokyselín, čo je opäť prospešné pre budovanie vašich svalov. V praxi to vyzerá asi tak, že, všetky jedlá by ste si mali vopred premyslieť a v optimálnom prípade aj odvážiť a následne pripraviť. Nezabúdajte že nejde len o objem, pre správnu výživu celého organizmu potrebujete všetky makro (bielkoviny, sacharidy aj tuky) i mikroživiny (vitamíny, minerály).
Málo cvičíte alebo precvičujete neúčinnné cviky
Kvalita nepustí. Nezáleží na tom, že v posilňovni trávite celé hodiny, ak väčšinu času prekecáte na lavičke s kamošom alebo posedávaním a kontrolovaním profilu na sociálnych sieťach. Skúste čas strávený v posilňovni využiť prostredníctvom intenzívneho tréningu naozaj na maximum. Stavte napríklad na cviky s činkami alebo vyskúšajte tréningové tipy na ramená.
Veď práve na to ste tam prišli – aby ste si poriadne dali do tela. Bez ohľadu na to, akí ste pokročilí, mali by ste dvíhať činky s takou hmotnosťou, pri ktorej ledva dokážete splniť požadovaný počet opakovaní. Takto najlepšie podporíte syntézu bielkovín svalovej hmoty.
Alebo naopak cvičíte priveľa
Tak ako všetkého, aj priveľa cvičenia škodí. Napríklad priveľa kardio cvičenia môže viesť k tomu, že zbytočne stratíte kalórie, ktoré potrebujete na budovanie svalovej hmoty. Zamerajte sa na cvičenia, ktoré, naopak, podporujú nárast svalov, ale nezabúdajte ani na čas potrebný na regeneráciu.
Nedodržujete čas na potrebnú regeneráciu
Regenerácia svalov je nevyhnutná. Položte si otázku, či máte dostatok spánku a oddychu a či netrénujete prehnane často. Možno to znie nepravdepodobne, ale častokrát po tom, ako ľudia zmenia tréningový plán a uberú z cvikov a opakovaní na ruky, tie im začnú rásť viac, ako keď ich precvičujú príliš často. Možno je dobré uvedomiť si aj to, že svaly ako biceps či triceps sa často zapájajú aj pri tréningu pŕs či chrbta. To znamená, že potom im stačia už len jeden či dva cviky na to, aby ste ich dostatočne precvičili.
Používate stále príliš malú záťaž
Ak hľadáte spôsob, ako kvalitne nabrať svalovú hmotu napríklad na rukách, bez postupného zvyšovania záťaže to nepôjde, pretože nárast sily je s objemom svalov priamo spojený. Ak teda siahnete po väčších činkách, nevadí, že urobíte menší počet opakovaní. Trénujte ďalej a ruky zosilnejú. Pomôže tiež, ak ruky začnete precvičovať na začiatku tréningu. Takto budete mať dostatok energie na odcvičenie plnohodnotnej série, hoci aj s ťažšou činkou.
Zabúdate na dôslednosť
Ak pravidelne cez týždeň cvičievate, neznamená to, že cez víkendy si môžete s pokojným svedomím dožičiť pohodu pri pizzi s pivkom v ruke. Dôsledné dodržiavanie princípov, ktorí si na začiatku stanovíte, vám pomôžu nielen pri prekonávaní úskalí v podobe lenivosti či stravovacích prehreškov, ale zocelia aj vaše sebaovládanie.
Neviete sa vzdať fajčenia
Ak sa ešte vždy neviete zrieknuť cigariet, možno vás presvedčí nasledovný fakt. Ide o to, že rast svalovej hmoty je u fajčiarov pomalší, pretože cigaretový dym obsahujúci oxid uhoľnatý oberá telo o kyslík, ktorý potrebujú svaly na to, aby rástli.
UniqueFit radí: Čím menej kyslíka sa ku svalom dostane dostane, tým horšie budú pracovať. Aj to môže byť dôvod, prečo sa tohto zlozvyku nadobro zbaviť.
Holdujete sladeným nápojom
Sladené nápoje nepatria do pitného režimu športovca, pretože sú nebezpečné z viacerých dôvodov. To, že sú vo vysokej miere zodpovedné za rozvoj zubného kazu a nadbytočný príjem prázdnych kalórií je už všeobecne známe. K týmto negatívam však pokojne môžete prirátať aj ďalšie.
Konzumáciou sladených nápojov prijímate tiež obrovské množstvo cukru, takže vďaka vysokej hladine cukru v krvi nebudete pociťovať hlad. V dôsledku toho poľahky vynecháte niektoré z hlavných jedál dňa, čo je pri budovaní svalovej hmoty úplne nevhodné. Nevedomky sa totiž oberiete o bielkoviny, ktoré sú pri tvorbe svalov dôležité.