Prečo a ako posilniť stred tela?

Stred tela, centrum tela či anglické označenie „core“, to všetko sú výrazy pre veľmi dôležité svaly poskytujúce oporu a stabilitu celému organizmu . Aj keď definícia svalov stredu tela nie je presne vymedzená, vo všeobecnosti sem patria napríklad brušné svaly, vzpriamovače chrbtice, sedacie svaly, bedrové svaly, priťahovače bedier, hamstringy a hruškovitý sval ako aj bránica a svaly panvového dna.

Častou chybou pri tréningu je zameranie sa len na veľké povrchové svalové skupiny, ktoré je „vidieť“. To platí pre veľa mužov aj žien. Muži sa zameriavajú na veľké ramená, chrbty či kocky na bruchu, ženy sa zas snažia zoštíhliť pás a vytvarovať pekné nohy a zadoček. To všetko je v poriadku, no netreba pritom zabúdať ani na posilnenie svalov stredu tela.

V organizme totiž všetko so všetkým súvisí a žiadny extrém nie je dobrý. Ani si neuvedomujeme ako sedavým spôsobom života či chybným držaním tela postupne spôsobujeme disbalanciu nášho organizmu, ktorej výsledkom sú bolesti chrbtice, zlé dýchanie či nerovnomerné a jednostranné zaťažovanie určitých svalových skupín a kĺbov.

Silný stred tela poskytuje oporu pre chrbticu a pre každý náš pohyb, zlepšuje držanie tela a správne dýchanie, chráni vnútorné orgány a celkovo pomáha udržiavať rovnováhu a harmóniu v našom organizme.

Prečo by ste si teda mali pestovať silný stred tela?

  • Zlepšuje držanie tela a rovnováhu
  • Pomáha vytvarovať brušné svaly a svaly trupu
  • Zlepšuje silu, rýchlosť, flexibilitu a výbušnosť
  • Pôsobí ako prevencia pred zranením
  • Podporuje chrbticu a celkovú vyváženosť organizmu
  • Pomáha pri aj po pôrode

Cviky na stred tela

Pri precvičovaní svalov stredu tela je dôležitá  správna technika a dýchanie. Existuje množstvo cvikov, ktoré môžete vykonávať s vlastnou váhou alebo s cvičebnými pomôckami, takže každý si určite nájde niečo pre seba. Nezabudnite sa pritom sústrediť na precvičované svaly a vedome ich zapájať a precítiť. Tu je niekoľko príkladov cvikov, ktoré môžete zaradiť do vášho pravidelného tréningu, stačí si vybrať podľa vašej kondície a možností.

Doska a jej variácie

Doska patrí k jedným z najefektívnejších cvikov na posilnenie stredu tela. Nepotrebujete k tomu žiadne pomôcky ani veľa miesta a zacvičiť si môžete doslova kdekoľvek. Klasická doska však nie je jedinou variáciou. V tomto videu uvidíte až 100 rôznych spôsobov prevedenia dosky, resp. planku! Takto sa s týmto cvikom nikdy nebudete nudiť, ale naopak budete posúvať svoje hranice a skúšať nové stupne obtiažnosti 😉

Ďalšie video je vhodné ako rýchly, ale zato účinný a intenzívny tréning pre ženy. Zacvičte si napríklad ráno alebo večer pri telke.

Cviky na stred tela s fitloptou

Fitlopta je obľúbenou cvičebnou pomôckou, ktorú nájdete v každom fitness centre a možno jednu máte aj doma. Precvičte s ňou svoj stred tela napríklad týmito cvikmi.

Cviky na stred tela s TRX

Závesné zariadenie TRX už tiež nájdete v každom dobrom fitness centre. Ak si ho kúpite domov, môžete s ním vybehnúť napríklad aj do parku alebo do prírody a zacvičiť si na čerstvom vzduchu.

30 minútový  Core Tréning na doma pre mamičky po pôrode

Silný stred tela je veľmi dôležitý aj pre ženy, ktorým pomôže lepšie zvládnuť pôrod a dostať sa do formy po ňom. Popri starostlivosti a malé bábätko veľa času na cvičenie väčšinou nezostáva, preto je o to lepšie zvoliť naozaj účinné cviky. Z pravidelného posilňovania stredu tela bude profitovať celé telo, ktoré sa celkovo spevní a získa silu.

Precvičujete svoj stred tela pravidelne? Podeľte sa v komentároch o vaše skúsenosti 😉

 

 

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart