Potraviny na chudnutie, ktoré odoženú hlad a chutia naozaj dobre

Chudnutie by malo okrem pravidelného pohybu zahŕňať aj úpravu stravovania. Tak, ako existujú  potraviny, z ktorých sa výrazne priberá, nájdeme aj potraviny, ktoré naopak, podporujú chudnutie a pomôžu vám s nadbytočnými kilogramami. Ani zdravé jedlá však nemusia byť nudné a bez chuti. Urobte miesto v kuchyni týmto potravinám na chudnutie a možno sa niektoré z nich stanú trvalou súčasťou vášho jedálnička.

Chia semienka vytvoria pocit plnosti

Semienka šalvie hispánskej alebo chia majú svoj pôvod v Mexiku, kde  kedysi tvorili hlavnú súčasť potravy Aztékov a Mayov. Samotný názov chia v jazyku Mayov znamená “sila”, čo symbolizuje účinky, aké semienka vykazujú. Chia semienka obsahujú bohatú škálu antioxidantov, vitamíny E a C, ale aj polyfenoly (kyselina chlorogénna, epikatechín, kvercetín a ďalšie bioaktívne molekuly, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus).

Potraviny na chudnutie, ktoré odoženú hlad a chutia naozaj dobre

Okrem toho sú chia semienka vynikajúcim zdrojom rozpustnej i nerozpustnej vlákniny. Pre porovnanie obsahuje chia 2 x viac vlákniny ako pšeničné otruby a 4 – 5 x viac ako mandle, amarant či quinoa. Pri užití dvoch polievkových lyžíc (približne 24 g) prijmeme okolo 9 g vlákniny, pričom jej denný príjem by mal byť okolo 20 – 30 g. Dve lyžice teda predstavujú cca 31 – 46,5 % odporúčanej dennej dávky vlákniny.

Chia semená sú tiež mimoriadne hydrofilné. Dokážu absorbovať až 12 – násobok vlastnej hmotnosti vo vode a sú schopné tak urobiť za menej ako 10 minút. Vďaka tomu, že vytvoria pocit plnosti aj pri konzumácii menšieho množstva kalórií, sú ideálne pre dosiahnutie cieľov pri chudnutí.

Ovsené vločky zasýtia na dlhý čas

Ak chudnete a hľadáte niečo vhodné na výživné a chutné raňajky, ktoré dodajú telu dostatok energie a živín, ovsené vločky sú na to ideálne. Ich výhodou totiž je, že skvelo zasýtia a vďaka obsahu polysacharidov dodajú telu potrebnú energiu. Zároveň obsahujú vlákninu, ktorá pomáha pri  trávení. To sa prejaví na metabolizme nielen vločiek, ale napríklad aj tukov a iných látok v tele.

Potraviny na chudnutie, ktoré odoženú hlad a chutia naozaj dobre

Ovsené vločky sú veľmi dobrý zdroj vitamínov B, E a K, kyseliny listovej, pantoténovej, vápnika, sodíka, fosforu, železa, draslíka, medi, mangánu, horčíka a zinku. Majú tiež nízky glykemický index a telo ich trávi pomalšie, čím dochádza k pozvoľnejšiemu uvoľňovaniu glukózy do krvi. Takéto jedlo zaručí, že nevyhladneme tak rýchlo a nebudeme už o hodinu zháňať čosi pod zuby. Najlepšie je ovsené vločky konzumovať na raňajky.

TIP: Bezlepkové musli verzie sú ideálnou alternatívou pre celiatikov.

Smoothie – chutné a efektívne pri spaľovaní tuku

Smoothie ako súčasť zdravých snackov určite netreba nejako zvlášť predstavovať. Podstatnejšie však je, čo si do tohto hustého nápoja namixujeme. Jeden z najosvedčenejších druhov ovocia pri chudnutí je grapefruit. Stimuluje metabolizmus a obsahuje vysoký podiel látok, ktoré pomáhajú v boji s rakovinou (lykopén), vláknina, ktorú obsahuje, je zase ideálnym pomocníkom pri trávení a očiste čriev. Navyše červený grep preukázateľne znižuje hladinu triglyceridov v krvi. Za zmienku stojí aj to, že polovica grepu má len 39 kalórií.

Potraviny na chudnutie, ktoré odoženú hlad a chutia naozaj dobre

Ananás takisto patrí medzi zdravé potraviny a je výborný pri spaľovaní tuku. Voda v ananáse pomáha dopĺňať pitný režim a pitný režim je pri želanej strate hmotnosti dôležitý. Navyše, aj on, podobne ako grapefruit, je zdrojom vlákniny, ktorá podporuje trávenie a pomáha správnej funkcii čriev. Obsah vlákniny v ananáse pracuje na princípe zasýtenia na dlhšiu dobu a takže sa viac neozýva nepríjemný hlad. Ďalšou významnou zložkou ananásu je pektín, pôsobiaci proti nepríjemnému nadúvaniu a tiež bromelín, ktorý zabraňuje vzniku celulitídy a významným spôsobom sa podieľa na formovaní svalov.

Ak by ste však pre časovú tieseň nestíhali prípravu svojho obľúbeného Potraviny na chudnutie, ktoré odoženú hlad a chutia naozaj dobresmoothie, oplatí sa vyskúšať niektoré z hotových smoothies, napríklad BE RAW Smoothie Strawberry. Obsahuje vločky z prosa a ovocie a je bez pridaného cukru a konzervantov. Navyše je zdrojom vlákniny a draslíka, ktorý podporuje správne fungovanie svalov a nervového systému.

Ďalšie zdravé potraviny na chudnutie

Existuje množstvo ďalších, osvedčených potravín, ktoré fungujú na rozličných princípoch tlmenia hladu a podpore trávenia, takže vďaka obsiahnutým látkam napomáhajú pri zdravom chudnutí. Keďže strava pri chudnutí by mala byť pestrá, spomenieme aspoň niektoré, aby ste sa pri vymýšľaní rozličných jedál mali čím inšpirovať:

  • Vajíčka – majú vysoký obsah proteínov a zdravých tukov a málo kalórií.
  • Chilli papričky – papričky vás síce nezasýtia, ale obsahujú kapsaicín, ktorý pomáha pri znížení apetítu a zvýšení spaľovania tukov.
  • Listová zelenina (šalát, špenát, kel) – má nízky obsah kalórií a uhľohydrátov, ale je plná vlákniny, čo znamená, že zasýti a pritom nezaťaží trávenie.
  • Strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica) – majú vysoký obsah bielkovín a vlákniny, ktoré navodzujúce pocit sýtosti.
  • Zelený čaj – pitie zeleného čaju dokáže zvýšiť kalorickú spotrebu.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart