Návod na jarný reštart: nedajte šancu jarnej únave!

Konečne tu máme opäť jar a mnohí z nás sa tešia z krajšieho a teplejšieho počasia, voňavého jarného vzduchu a slnečných lúčov. Mnohí však namiesto prívalu novej energie pociťujú povestnú jarnú únavu a vyčerpanosť po namáhavej zime. Ak je to aj váš prípad, nebojte sa. V tomto článku vám prinášame návod na jarný reštart, ktorý vám pomôže prekonať jarnú únavu, dobiť si baterky a znovu sa pozitívne naladiť na nové obdobie.

Kde sa vzala jarná únava?

Jarná únava nie je niečo, čo sa na nás len tak „nalepí“ bez nášho želania. Je to dôsledok nášho vlastného životného štýlu. V našej zemepisnej šírke je striedanie ročných období prirodzeným javom. Kedysi aj človek spolunažíval s týmto rytmom prírody a zima bola obdobím určeným na regeneráciu a nazbieranie nových síl. Dlhé zimné večery, dlhá tma, dlhší spánok, pokoj v domácom teple.

Dnes to však už neplatí. Či je zima, či je leto, pracovné nasadenie, povinnosti, stres, umelé osvetlenie a hektický životný štýl idú proti nášmu prirodzenému biorytmu. Dôsledkom toho je, že namiesto zimného oddychu ideme po celý čas na 100% a vyčerpaný organizmus si musí vybrať svoju daň v podobe jarnej únavy.

Okrem nášho životného štýlu prispieva k jarnej únave aj nedostatok vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny počas zimy, výdatnejšia životospráva, menej pohybu a predovšetkým nedostatok slnečného žiarenia a s ním spojeného vitamínu D.

Napriek všetkému nám jar dáva novú nádej a kopec možností, ako znovu získať stratenú rovnováhu 😉

Odľahčite svoju stravu

Prvým a prirodzeným krokom by malo byť odľahčenie našej stravy. Mali by sme zaradiť ľahšie jedlá zložené z dostatku zeleniny, celozrnných obilnín, chudého mäsa, jarných polievok či obilných kaší. Vyprážané rezne, mastné pochúťky a údeniny nechajme zime. Výborné je napríklad robiť si každý deň zeleninovo – ovocné smoothies. Takýmto jednoduchým spôsobom obohatíte svoju stravu o čerstvú zeleninu a ovocie aj počas hektického pracovného týždňa.

Doprajte si tiež dostatok tekutín a očistite vaše telo pomocou vody. Môžete siahnuť po čistej vode s citrónom, riedených ovocných šťavách či bylinkových čajoch.

Jarná detoxikácia organizmu

Ak chcete svojmu telu skutočne uľaviť, schudnúť a zbaviť sa toxínov nahromadených v tele, podujmite sa na jarné očistenie organizmu. Za poriadne jarné upratovanie sa vám poďakujú všetky vaše orgány, bunky a aj vaša myseľ. Základom by malo byť vynechanie alkoholu, cigariet, ťažkých jedál či sladkostí. Vhodné je staviť na spomínané smoothies, ovocné a zeleninové šťavy či bylinkové čaje.

Nezabúdajte na to, že aj detoxikácia organizmu má svoje pravidlá. Radšej sa vyhnite pôstom a drastickým radikálnym metódam a choďte na to prirodzene a pomaly. Už samotné vynechanie nezdravých jedál a zaradenie vitamínov  do jedálnička urobí vášmu telu obrovskú službu.

Hýbte sa na čerstvom vzduchu

S príchodom jari môžeme konečne vytiahnuť bicykel, kolieskové korčule či turistické topánky a zašportovať si na čerstvom vzduchu. Pohyb má mimoriadny účinok nie len na našu fyzickú schránku, ale aj na psychiku. Na čerstvom vzduchu si navyše vyčistíte hlavu a zbavíte sa nahromadeného stresu. Slnečné lúče sa zas postarajú o doplnenie dôležitého vitamínu D, ktorý pomôže posilniť imunitu a odstrániť únavu.

Doprajte si čas pre seba

Aj kvalitný relax patrí do zdravého životného štýlu, ktorý vám pomôže  udržať si harmóniu v živote. Niekedy postačí dobrá kniha či horúci kúpeľ. No výbornou voľbou je zaradiť do kalendára pravidelné saunovanie, ktoré pomôže telu zbaviť sa väčšieho množstva uložených toxínov a ešte viac podporí vašu detoxikáciu a pocit jarného znovuzrodenia. Vyskúšať môžete aj otužovanie studenou vodou, striedavú sprchu alebo masáže. V neposlednom rade nezabúdajte na kvalitný spánok, ktorý je najprirodzenejšou a nevyhnutnou formou každodenného relaxu.

Upracte všetko, čo môžete

Súčasťou jarného reštartu je neodmysliteľne aj jarné upratovanie. Upracte svoj dom, šatník, zbavte sa starých vecí – upracete tak aj svoju hlavu. Je to zaujímavé, ale dôkladné jarné upratovanie má na našu psychiku a pocit energie naozaj takýto pozitívny efekt.

Doplňte dôležité vitamíny

Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu a s ich doplnením vám pomôžu aj kvalitné výživové doplnky. Na jar je pre organizmus dôležité doplnenie vitamínu D, ktorý je potrebný pre zdravie kostí, svalov, zubov a tiež správnu funkciu imunitného systému. Vitamíny skupiny B sa zas postarajú o správne fungovanie nervového systému, metabolizmus tukov a sacharidov či tvorbu červených krviniek.

Vitamín C podporí imunitu a ako silný antioxidant podporí aj proces detoxikácie organizmu od nahromadených toxínov. Vyskúšať môžete napríklad aj praktický vitamínový doplnok SPORT DEFINITION VITA-MIN, ktorý obsahuje optimálny pomer vitamínov, antioxidantov a minerálov a zabezpečí vám tak všetky dôležité látky pre vitalitu organizmu.

Máte aj vy nejaké osvedčené tipy, ktoré vám pomáhajú prekonávať jarnú únavu? Podeľte sa v komentároch 😉

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart