Ak má byť boj proti ochoreniam naozaj účinný, mali by sme v prvom rade dodržiavať zásady zdravého životného štýlu. Pokiaľ však dbáme o dostatočný odpočinok, pestujeme rozličné pohybové aktivity a nezabúdame ani na pestrý a vyvážený jedálniček, môžeme pre svoje zdravie urobiť ešte viac. Všetci vieme, že získavanie vitamínov a minerálov zo stravy je ideálne. Avšak v prípade, že si nie ste istí či ich prijímate dostatok, stavte na vitamíny na imunitu vo forme výživových doplnkov.
Ako funguje imunitný systém
Imunitný systém (z lat. immunis, čo znamená voľný, nedotknutý, neporušený) zahŕňa orgány, bunky a bielkovinové látky, ktorých úloha spočíva v obrane organizmu proti cudzorodým látkam a pôvodcom ochorení (napr. baktérie, vírusy, parazity alebo plesne). Od toho sa odvodzuje aj jeho schopnosť rozoznať a odstrániť chorobne zmenené, telu vlastné bunky. Rozlišujeme špecifickú a nešpecifickú formu obrany, pričom obe sa pri imunitnej reakcii navzájom dopĺňajú. Nie vždy však imunitný systém pracuje na 100 %.
Na znížení obranyschopnosti organizmu má totiž podiel viacero faktorov. Zaraďujeme medzi ne napríklad nadmerné používanie chemických látok, znečistené životné prostredie, nedostatok spánku, chronický stres či výrazný nedostatok pohybu. K ďalším negatívnym vplyvom, ktoré oslabujú obranyschopnosť organizmu, patria fajčenie, nadužívanie alkoholu, kofeínu a liekov. Preto je aj dnes taký potrebný zdravý životný štýl spolu s vyváženou stravou plnou vitamínov.
Úloha vitamínov a minerálov v obranyschopnosti organizmu
O vitamínoch sa hovorí veľa a často, málokto však vie podrobnejšie, akú úlohu pri ochrane organizmu vlastne zohrávajú. V skutočnosti sú vitamíny najdôležitejšou stavebnou a funkčnou zložkou enzýmov, nazývaných aj organické katalyzátory biochemických reakcií, bez ktorých by neexistoval život. Sú nevyhnutnou súčasťou metabolizmu, podieľajú sa na imunitných reakciách, stimulujú premenu látok v organizme, odstraňujú z tela toxické látky, premieňajú prijatú potravu na energiu a urýchľujú biologické procesy.
Z tohto všetkého vyplýva, že reakčná schopnosť imunitného systému je ovplyvňovaná množstvom činiteľov, ako je stravovanie, črevná mikroflóra, či fyzický a psychický stav indivídua. Ak napríklad v zložení prijímanej potravy dlhodobo chýbajú určité látky, známe ako vitamíny na podporu imunity (napríklad vitamín C, A alebo D), je pochopiteľné, že obranyschopnosť organizmu je znížená.
Vitamíny a minerály na podporu imunity
- Vitamín C – moderuje rôzne imunitné funkcie podporením funkcie a aktivity bielych krviniek a zvýšením hladiny interferónov, protilátkových odoziev, hladiny protilátok a vylučovania týmusových hormónov, ktoré sú dôležité pre zdravý imunitný systém. Každé ovocie alebo zelenina má určité množstvo vitamínu C. Pri jeho nedostatku ho môžete doplniť napríklad prostredníctvom výživového doplnku Evolite Vitamin C Extreme.
- Vitamín A (retinol) – jeho prekurzorom sú karotenoidy, ako je betakarotén, ktorý obsahuje napríklad mrkva, špenát, bataty alebo marhule. Telo z neho syntetizuje samotný vitamín A, ktorý je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti, ako i ochranu zraku, kože a udržiavanie funkčných, zdravých slizníc dýchacích, močových a tráviacich ciest.
- Vitamín D (cholekalciferol, ergolaciferol) – podporuje hojenie pokožky, pomáha pri boji s infekciou, tlmí zápaly a spolupracuje pri vstrebávaní vápnika a raste kostí. Nachádza sa vo vajíčkach, mliečnych výrobkoch, sójovom mlieku, mastných rybách (tuniak, losos).
Unique Fit odporúča: Okrem toho vitamín D vieme tiež získať zo slnka alebo suplementov, ako je Evolite Vitamin D3.
- Vitamín E – antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením a pomáha telu bojovať s rôznymi druhmi infekcií. Významneovplyvňuje tvorbu červených krviniek, podporuje rast a obnovu svalovej hmoty a ďalších tkanív. Vitamín E sa nachádza napríklad orechoch, mandliach, arašidoch alebo slnečnicových semienkach. V kombinácii s vitamínom A, D a K ho nájdete v prípravku Sport Definition Essence ADEK.
- Vitamín B6 (pyridoxín) – pomáha v biochemických reakciách uvoľňovať energiu z bielkovín, je dôležitý pre imunitné funkcie organizmu, nervový systém a tvorbu červených krviniek. V potravinách ho možno nájsť v chudom mäse, hydine, rybách, vajciach, celozrnnom pečive, sóji, obilninách, orechoch, banánoch a pivovarských kvasniciach. Nájdeme ho vo forme suplementu ako samostatný vitamín, prípadne ako časť B-komplexu.
- Zinok – ide o minerál, ktorý je nesmierne dôležitý pre zdravý vývoj a funkciu buniek. Zúčastňuje sa na cca 300 rôznych enzymatických reakciách, podporuje hojenie rán, reguluje funkciu štítnej žľazy a zrážanie krvi, priaznivo vplýva na zrak a čuch. Okrem toho pôsobí aj ako silný antioxidant. Ak je ho v organizme dostatočné množstvo, riziko autoimunitných ochorení sa znižuje na minimum. Doplniť si ho môžete prostredníctvom prípravku Zinc Citrate.
- Selén – prvok, ktorý je dôležitý v boji s oxidačným stresom. Rovnako má význam aj pre správne fungovanie štítnej žľazy. Bohaté zastúpenie má v brokolici, cesnaku alebo jačmeni. Pri jeho nedostatku sa dá doplniť s pomocou suplementu Sport Definition Essence Selen.
Čo sú to imunomodulátory a na čo slúžia
Pri častých recidívach a vysokej náchylnosti na ochorenia môže byť na príčine aj oslabená imunita. Preto sa na jej posilnenie užívajú látky, ktoré sú pre svoje nešpecifické imunomodulačné pôsobenie známe ako imunomodulátory. Medzi najznámejšie z nich patria betaglukány. Ich užívanie sa prejaví pri zvýšenej záťaži organizmu vo forme lepšej ochrany pred vírusmi, parazitmi, baktériam, no často sa užívajú aj pri prevencii a podpornej liečbe rakoviny.
Patrí sem napríklad aj kurkumín, flavonoid nachádzajúci sa v koreni kurkumy. Jeho pozitívne účinky sú najmä antioxidačné, následkom čoho dochádza ku kompenzácii tzv. oxidačného stresu na základe rôznych zápalových procesov v tele. Medzi ďalšie známe imunomodulátory zaraďujeme aj echinaceu či ženšen, ktorý nájdeme aj v prípravku Žen-šen od Essence. Pomáhajú pri prevencii a liečbe porúch obranyschopnosti organizmu ovplyvňovaním zápalových reakcií a imunitných odpovedí.