Pomoc pre boľavé kĺby

Reťaz je tak silná ako jej najslabší článok.Mnoho športovcov zanedbáva starostlivosť o kĺby a neskôr sa sťažujú na bolesti alebo dokonca musia skončiť so športom,ktorí tak milujú.Našou úlohou je starať sa o ne ako najlepšie vieme aby sme sa výkonnostne zlepšovali.Preto je tu pomoc pre boľavé kĺby.

Veľa mladých športovcov sa rýchlo vrhne do silového tréningu.Kĺby a šľachy nie sú na takéto náhle zaťaženie prispôsobené a tým nastáva ich predčasné opotrebovanie.Netýka sa to však len mladých ľudí,ale aj tých starších,ktorí roky venovali tréningu a buď zabudli na výživu alebo bola nedostatočná.V tomto článku sa zameriame na tie najznámejšie látky,ktoré slúžia nato aby naše pohybové ústrojenstvo pracovalo tak ako má.

Chondroitín

Chondroitín je stavebnou časťou kĺbových chrupaviek.Je to v podstate sacharid,čiže má tú vlastnosť že zadržiava vo vnútri chrupavky vodu.Tým zabezpečuje ich elasticitu a lepšie mechanické vlastnosti.Má protizápalové vlastnosti a ovplyvňuje činnosť ciev krvných kapilárach v blízkosti kĺbových štruktúr.

Najčastejšie nájdete v lekárňach Chondroitín sulfát,ktorý obsahuje síru.Chondroitín sa odporúča užívať v dávke 1200 mg za deň.

Glukozamín

Glukozamín je v podstate prekurzorom chondroitínu.Skladá sa z glukózy(cukru) a derivátu amoniaku.Glukozamín pomáha pri tvorbe chrupavky a udržaní jej dobrého stavu.Ďalej pomáha obnovovať poškodené kĺby,chrupavky,šľachy a väzivá.Stimuluje organizmus k tvorbe nového kolagénu a proteoglykánu,ktoré sú zložkou medzi-kĺbovej tekutiny.

Glukozamín nájdeme v dvoch formách,sulfát a hydrochlorid.Hydrochlorid je výrobne lacnejší a obsahuje okolo 83% čistého glukozamínu.Naopak sulfát je drahší,obsahuje “len” 63 % čistého glukozamínu,ale v lekárňach nájdeme poväčšinou len túto formu.Odporúčané dávkovanie je 1500 mg za deň.

pomoc pre boľavé kĺby

MSM

Dimythylsulfon je organická zlúčenina síry.Síra pomáha lepšie zabudovanie výživných látok do kĺbov.Zohráva tiež dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu,pomáha znižovať množstvo zápalov a tíši bolesti spôsobené zápalom.V dnešných výrobkoch určených pre výživu kĺbov je už MSM obsiahnutý spolu s ďalšími látkami.

 

Hydrolyzát kolagénu(želatína)

Hydrolyzát kolagénu je základným stavebným prvkom kĺbov,šliach,väzov,kože a pod.Zvyšuje pevnosť chrupaviek,väzov a šliach.Pomáha pri poúrazových stavoch,rýchlejšie obnovovať poškodené tkanivo.

Vďaka hydrolyzovanej forme sa rýchlejšie vstrebáva v tenkom čreve,a môže byť rýchlejšie dopravený na miesto kde ho potrebujeme.Odporúča sa ho denne prijať cca 10 g.

Vitamín C

Vitamín C je základný vitamín,ktorý je rozpustný vo vode.V tele ma mnoho funkcií.Pôsobí protizápalovo a bojuje proti voľným radikálom v tele.Je dôležitý pri tvorbe kolagénu a udržiavaní zdravých chrupaviek.Vitamín C nijako nezaťažuje organizmus,pretože sa jednoducho pri prebytku odplaví z tela preč močom.Podľa The Vitamin C Foundation sa odporúča denne prijať viac ako 3 g,u zdravého človeka.Pri chorobách a rôznych zdravotných ťažkostiach viac ako 6 g.

 

Omega-3 MK

Omega-3 alebo rybí olej ktorý tieto mastné kyseliny obsahuje ma veľa priaznivých účinkov.Ich hlavnou úlohou že bojujú v tele proti zápalom ktoré spôsobujú aj omega-6 MK.Jedným z účinkov týchto omega-3 je že sa menia na látky nazývané prostaglandíny,ktoré majú ochranný účinok proti poškodeniu chrupavky,zhoršovaniu bolesti a ich celkových funkcií.Dávkovanie omega-3 sa odporúča cca 1200 mg,čo je zhruba 4 g rybieho oleja.Kvôli vstrebateľnosti a chuti odporúčam ich konzumovať s jedlom,buď ráno alebo večer.

 

Takže ak máte problémy s kĺbmi odporúčam obmedziť ťažký silový tréning,behanie,skoky a pod.Zaradiť do tréningu plávanie a bicykel,ktoré výborne pôsobia na regeneráciu kĺbov.Ak máte nadváhu tak schudnúť s prispôsobeným tréningovým a stravovacím plánom pre vás.Ak neviete ako nato,môžte osloviť nás,radi vám pomôžeme.

Odporúčam zaradiť do jedálnička látky ktoré boli menované v článku vyššie.Glukozamín,chondroitín a MSM nájdete v asi najznámejšej kĺbovej výžive na svete Animal Flex.Hydrolyzát kolagénu si môžte kúpiť neochutený za pár eur,alebo ochutenú variantu ktorou je napríklad NUTREND FLEXIT Drink.Vitamín C a omega-3 MK kúpite buď v lekárni alebo tiež na našom eshope.Dúfam však,že sa vám problémy s kĺbmi budú vyhýbať.Aby ste mohli aj naďalej bez ťažkostí športovať a posúvať svoje hranice v tréningu.

 

Antonio

Antonio

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart