Hydratácia a fitness: všetko, čo potrebujete vedieť

Hydratácia. Je to často nenápadný a podceňovaný pojem, no pritom je pre zdravie a športový výkon nesmierne dôležitá. Ľudia, ktorí chcú byť fit alebo schudnúť si dávajú záležať na dostatočnom príjme bielkovín, počítajú kalórie a obmedzujú sacharidy…No bohužiaľ veľakrát zabúdajú na takú samozrejmú a potrebnú vec, akou je hydratácia.

Nie je žiadnym tajomstvom, že voda je pre život nevyhnutná. Pomáha udržovať správny chod orgánov a všetkých telesných a mentálnych funkcií. Už 2% zníženie vody v tele môže mať za následok zníženie koncentrácie, spomalenie myslenia a pocity únavy. Pri športovom výkone môže mať dehydratácia na svedomí zníženie vytrvalosti a sily či spôsobiť svalové kŕče.

Naopak, správna hydratácia vám pomôže napĺňať vaše fitness ciele oveľa rýchlejšie a efektívnejšie. Tu je 5 pozitívnych účinkov vody na aktívne športujúceho človeka:

Udržiava tráviaci trakt v dobrej kondícii

Voda napomáha správnemu metabolizovaniu potravy, prepravuje živiny na potrebné miesta v organizme a stará sa aj o správne vylučovanie odpadových látok. Kulturisti majú zvýšené nároky na príjem vody, nakoľko veľa tekutín stratia počas cvičenia a taktiež potrebujú denne spracovať väčší objem potravy, aby uspokojili nároky na výživu a rast svalov.

Keď sa k tomu pridajú ešte rôzne výživové doplnky, je nesmierne dôležité dbať na dostatočný príjem vody, ktorá pomôže telu efektívne spracovať všetky dôležité látky a zbaviť sa odpadov a vedľajších produktov metabolizmu.

Pomáha chudnúť

Okrem toho, že voda dokáže prirodzene potláčať pocit hladu, je dôležitá aj pre správne chudnutie. Už niekoľko štúdií dokázalo, že zvýšenie príjmu vody vedie k zníženiu tukových zásob a naopak, zníženie príjmu vody môže mať za následok zvýšené ukladanie tuku.

Môžu za to obličky a pečeň. Nedostatočný príjem vody vedie k zhoršeniu funkcie obličiek, a preto musí časť práce obličiek prevziať na seba pečeň. Ako vieme, práve pečeň je v tele zodpovedná za metabolizovanie tukov a ich premenu na využiteľnú energiu. Keď však pečeň preberie na seba aj časť práce obličiek, nedokáže tuk efektívne metabolizovať a to vedie k menšiemu množstvu spáleného tuku.

Udržiava zdravé kĺby

Vedeli ste, že kĺbová chrupavka je tvorená zo 70-80% vodou? Je teda jasné, že dostatočný príjem vody je pre zdravie kĺbov nesmierne dôležitý. Voda je súčasťou synoviálnej tekutiny – kĺbneho mazu, ktorý obaľuje kĺby a predchádza ich nadmernému treniu.

Preto ak napríklad užívate výživové doplnky na kĺby, je potrebné dbať zároveň aj na dostatočnú hydratáciu. Inak by sa pozitívne účinky kĺbovej výživy nemuseli vôbec prejaviť, nakoľko by v kĺboch nebolo dostatok vody na tvorbu kĺbneho mazu.

Pre aktívnych športovcov a kulturistov je správna výživa a hydratácia kĺbov obzvlášť dôležitá, nakoľko na ne kladú oveľa väčšiu záťaž ako bežní ľudia.

Predchádza zadržiavaniu vody v tele

Zadržiavaná voda v tele je výsledkom nedostatočnej hydratácie. Je to prirodzená reakcia tela, ktoré sa snaží zadržať každú kvapku na horšie časy a nechce sa cennej vody vzdať. Voda sa ukladá do medzibunkových priestorov, čo má za následok nepríjemné opuchy končatín (chodidiel, nôh a rúk).

Často sa človek dokáže zbaviť niekoľkých kíl navyše len vďaka správnej hydratácií a uvoľnením zdržanej vody. Na trhu existujú rôzne direutické prípravky, no niekedy môžu spôsobiť viac zla ako dobra.

Telo sa totiž okrem zadržanej vody zbaví aj ďalších cenných látok, čo povedie k opätovnej dehydratácií a zadržiavaniu vody. Bez dostatočného pitného režimu to jednoducho nepôjde a len správna hydratácia je cestou a prevenciou pred zadržiavaním vody v tele.    

Pomáha budovať svalovú hmotu

Pokiaľ trénujete dehydratovaní, dochádza k zníženiu svalovej sily, čo má vplyv nielen na horší výkon, ale zároveň dochádza k zmenšovaniu svalov. Zníženie hladiny vody vo svaloch vedie k zrmšteniu svalových buniek a rozpadu svalových proteínov.

Preto je dôležité dbať na hydratáciu počas celého tréningu. Voda vo svaloch zníži rozpad bielkovín počas cvičenia a zároveň pomôže správnej syntéze proteínov vo svaloch. Kto sa chce tešiť zo svalových prírastkov, musí svoje svaly udržiavať dostatočne hydratované.

Či už chcete schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, voda zohráva v obidvoch prípadoch kritickú úlohu. Preto ju určite nepodceňujte 😉

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart