Čo sú to adaptogény a prečo ich vyskúšať?

Hovorí sa, že adaptogény navracajú telo do prirodzenej rovnováhy. Predstavujú vlastne prírodné produkty, ktoré pomáhajú telu vyrovnať sa so stresom rôzneho pôvodu a odolávať únave. Dnes si povieme viac o ich vplyve na lepší fyzický a mentálny výkon, ako aj o tom, prečo stojí za to ich vyskúšať.

Stres náš každodenný

Stres, presnejšie stresová reakcia, je vlastne odpoveď organizmu na stav ohrozenia, a to rovnako psychického, ako aj telesného. V priebehu tejto reakcie dochádza k významnej zmene nastavenia biologických procesov, ktorá umožňuje efektívne čeliť danému ohrozeniu vo forme boja alebo úteku (tzv. „fight or fligt“ reakcia). Stres vyvoláva v organizme charakteristickú poplachovú reakciu, ktorá aktivuje mozog, žľazy s vnútorným vylučovaním, ale aj nervový a imunitný systém.

Vplyv stresu na ľudský organizmus

Výsledkom takejto „mobilizácie“ je zvýšené prekrvenie kostrového svalstva (ako nástroja potrebného na útok alebo útek), zvýšenie objemu cirkulujúcej krvi, zvýšenie srdcovej frekvencie a uvoľnenie energie. Ak však stres pôsobí dlhodobo, stáva sa nebezpečným.

Čo sú to adaptogény a prečo ich vyskúšať?

V takomto prípade sa nahromadená energia nevyužije a spomínané procesy sa stávajú významným faktorom podieľajúcim sa na rozvoji rozličných civilizačných chorôb. Ide najmä o srdcovocievne ochorenia, ochorenia tráviaceho systému, psychické poruchy a rôzne civilizačné choroby. Na prevenciu spomínaných problémov je preto ideálne užívať adaptogény.

Najčastejšie typy stresorov

Medzi najbežnejšie sa vyskytujúce spúšťače stresovej reakcie patria:

 • útoky na našu osobnosť (ponižovanie, duševná trauma),
 • telesná námaha v podobe neprimeranej záťaže,
 • choroby, bolesti,
 • nepravidelné stravovanie,
 • nadmerná konzumácia alkoholu, liekov, drog, fajčenie,
 • príjem toxických látok z potravy i z okolia,
 • nadmerný hluk a pod.

Pomoc proti stresu predstavujú adaptogény

Adaptogény majú na ľudský organizmus viaceré pozitívne účinky. Ľudia, ktorí sa zaujímajú o zlepšenie fyzického výkonu, počas ich užívania zaznamenali pozoruhodné výsledky v oblasti výdrže, sily a regenerácie. Psychicky pracujúci ľudia a študenti uprednostňujúci pomoc pri mentálnom výkone si zase pochvaľovali zlepšenie pamäte, zvýšenie schopnosti koncentrovať sa a celkovú podporu pri učení.

Rhodiola rosea vykazuje dlhodobé pozitívne účinky

Medzi rastliny, ktoré sa už po stáročia používajú ako adaptogény, patrí aj Rhodiola rosea alebo Rozchodnica ružová. Extrakty získané z tejto bylinky zmierňujú negatívne účinky psychického aj fyzického stresu,  pozitívne ovplyvňujú nervový systém, zvyšujú pocit pohody a tiež podporujú mentálne funkcie. Rhodiola sa zvlášť odporúča pre športovcov, nakoľko jej zložky pomáhajú zvýšiť odolnosť počas intenzívneho fyzického cvičenia a posilňujú obehový systém.

Čo sú to adaptogény a prečo ich vyskúšať?

Rhodiola sa užíva pri dlhodobom strese (psychickom aj fyzickom), rovnako ako pri zaťažení tela negatívnym pôsobením životného prostredia. Nie je vhodná na riešenie akútnych problémov súvisiacich so stresom, ale je ako stvorená pre dlhodobú funkčnú podporu. Preto sa odporúča najmä všetkým psychicky či fyzicky vyťaženým ľuďom či aktívnym športovcom. Okrem uvedeného má tiež pozitívne účinky na zvýšenie libida, potláča stavy depresie a pomáha znižovať únavu. Rhodiola Rosea pomáha i ľuďom, ktorí majú problémy s tráviacim systémom.

Horská ruža ako adaptogén pre dobrú náladu

Vysokokvalitné výťažky z koreňov horských ruží obsahuje aj extrakt z Rhodioly, vynikajúci zdroj salidrosidov, zlepšujúcich odolnosť organizmu voči zvýšenému každodennému stresu. Stimuláciou syntézy hormónov dobrej nálady – serotonínu a endorfínov má významný vplyv na psychickú pohodu. Obzvlášť sa odporúča pre všetkých psychicky aktívnych ľudí, ktorí často pracujú v strese, ako aj študentov, pripravujúcich sa na skúšky.

Čo sú to adaptogény a prečo ich vyskúšať?

Výhody užívania Rhodioly rosea

 • zvyšuje fyzický výkon a psychickú odolnosť
 • urýchľuje regeneráciu
 • má pozitívne účinky na libido
 • stimuluje pamäť a mentálne schopnosti
 • znižuje únavu nadobličiek

Sibírsky ženšen – účinný adaptogén z Ázie

Po čínsky znamená ženšen “človečí koreň”, tvarom totiž pripomína malého človiečika. Vo svojej domovine patrí k uctievaným prvkom, ktoré sa často objavujú aj v bájach a rozprávkach. V našich končinách je sibírsky ženšen ( Eleutherococcus senticosus ) zatiaľ pomerne neznámou bylinkou. Omnoho známejší je predovšetkým v Rusku a Číne. Rastlina je bohatá na tzv. eleuterozidy, čo sú zlúčeniny so stimulujúcimi a posilňujúcimi účinkami. Využívajú sa na zníženie intenzity stresu a posilnenie imunity. Zistilo sa, že ľudia, ktorí pravidelne užívali ženšen, pociťovali, že mali viac energie.

OstroVit Sibírsky ženšen je prípravok, ktorý pracuje adaptogénne, čiže zvyšuje odolnosť tela voči nepriaznivým faktorom životného prostredia. Zlepšuje fyzickú i duševnú kondíciu, podporuje proces učenia a memorovania a chráni organizmus pred stresovými faktormi. Je vhodný nielen pre fyzicky, ale aj pre psychicky pracujúcich ľudí, pri stavoch telesnej slabosti, únavy alebo pri rekonvalescencii.

Výhody užívania Sibírskeho ženšenu

 • posilňuje imunitu
 • zvyšuje odolnosť voči stresu
 • dodáva organizmu energiu
 • zlepšuje psychickú i fyzickú kondíciu
 • reguluje hladinu krvného cukru

Čo sú to adaptogény a prečo ich vyskúšať?

Ashwagandha  alebo “sila koňa”

Ashwa v doslovnom preklade  znamená kôň. Meno pochádza zo sanskritu a Withania somnifera ho dostala podľa svojej charakteristickej vône. Ide vlastne o rastlinu, ktorá sa pre jej adaptogénny a imunostimulačný účinok prezýva aj indický ženšen. Táto najobľúbenejšia indická botanická rastlina bola známa a používala sa ako omladzujúci prostriedok po mnoho storočí už v ajurvéde, 5 000 rokov starom indickom liečebnom systéme. Ashwagandha je malý, asi 70 cm vysoký drevnatý ker z rodiny Solanaceae, ktorý rastie v Indii a v niekoľkých častiach Stredomoria a Afriky.

Ashwagandha pôsobí na úrovni celého organizmu tým, že pomáha udržiavať rovnováhu látok a procesov prebiehajúcich v ľudskom tele. Za hlavné časti rastliny, ktoré sa používajú terapeuticky, sa u ashwagandhy považujú korene. K jej najvýznamnejším účinným látkam patria withanolidy, ktoré obsahuje hlavne koreň rastliny, ďalej sú to glykozidy, aminokyseliny, steroidné laktóny, vitamíny, minerály a mnohé iné. Práve vysoký obsah aktívnych látok zaisťuje široké spektrum blahodárnych účinkov, aké má Ashwagandha na ľudský organizmus.

Výhody užívania Ashwagandhy

 • odstraňuje stavy úzkosti
 • podporuje dobrú náladu
 • pomáha znižovať stres
 • reguláciou hladiny kortizolu pomáha pri chudnutí
 • priaznivo vplýva na činnosť štítnej žľazy

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart