Snažíte sa schudnúť, cvičíte, držíte diéty, no výsledky napriek tomu stále neprichádzajú. Ručička na váhe akoby bola prilepená na rovnaké číslo a ani za svet nechce klesnúť. Ani pohľad do zrkadla vám nepovie nič nové, hoci nový režim dodržiavate už pekných pár týždňov. Ak vám tento scenár znie povedome, pravdepodobne aj vy patríte k ľuďom, ktorým sa schudnúť nedarí vďaka jednému či viacerým omylom súčasne. O aké chyby pri chudnutí ide, vám už prezradíme v našom článku.
Najčastejšie chyby pri chudnutí
- konzumácia jedného alebo dvoch jedál za deň
- nezdravé diéty
- hladovanie
- nedodržiavanie pitného režimu
- úplné odmietanie sacharidov alebo tukov
- nedostatok pohybu
- príjem nevhodných potravín a nápojov
Konzumovanie iba nízkotučných potravín
Ak si myslíte, že označenie potraviny “nízkotučná” je synonymom slova „diétna strava“, zabezpečujúca prísun zdravého jedla, z ktorého nepriberiete ani gram, veľmi sa mýlite. Dôvodom je skutočnosť, že telo potrebuje kvalitné esenciálne tuky na spaľovanie podkožného tuku, ktorý je častým dôvodom redukčné diéty.
UniqueFit radí: Odtučnené výrobky sú síce zbavené tuku, ale ten je v nich často nahrádzaný cukrami, aby potraviny mali nejakú chuť.
Obmedzovanie všetkých tukov bez rozdielu teda rozhodne nie je dobrý nápad. Miesto toho je vhodnejšie zaradiť do jedálnička zdravé tuky, napríklad olivový olej, avokádo či orechy (orechové maslo) a dodržiavať vhodný pomer nasýtených a nenasýtených tukov.
Vynechávanie jedál a hladovanie
Základom každého chudnutia je vytvorenie kalorického deficitu. Žiadaný deficit sa dá dosiahnuť kombináciou konzumácie nižšieho počtu kalórií a spálenia väčšieho počtu kalórií zároveň. To v preklade znamená rozumné diétne opatrenia kombinované s dostatkom pohybu. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí to doslova preháňajú a úplne nesprávne si nastavia príjem kalórií denne – u žien menej ako 1200 kcal a u mužov menej ako 1500 kcal denne.
Takýto kalorický príjem však spúšťa ochranné mechanizmy v organizme, ktoré sa prejavujú stratou svalovej hmoty a spomalením metabolizmu. V konečnom dôsledku sa teda energia nespaľuje, len udržuje prirodzený chod tela. To sa prejaví najmä po skončení takejto nevhodnej diéty, keď bude mať telo taký pomalý metabolizmus, že normálnym jedením jednoducho nastane nevyhnutý prírastok na hmotnosti, hlavne čo sa tukov týka. Hladovanie je teda pre zrýchlenie metabolizmu vyložene nezdravé a kontraproduktívne.
Úplné vyhýbanie sa sacharidom
Mnohí si myslia, že za vysoký kalorický príjem a následné prebytočné kilogramy je zodpovedný cukor. To si preložia tak, že ak chcú schudnúť, musia svoj jedálniček na schudnutie prekopať tak, že zo stravy vylúčia sacharidy. To je, samozrejme, nezmysel, no napriek tomu nejde o nič nezvyčajné.
Veľa ľudí si striktne zakáže chlieb, pečivo, prílohy (ryžu, zemiaky), koláče i ovocie. Boja sa sacharidov v akejkoľvek podobe. To je však absolútne mylný pohľad na vec, pretože aj sacharidy, podobne ako všetky ostatné živiny, sú pre organizmus nevyhnutné. Dodávajú telu energiu, preto by ste pri chudnutí mali dodržiavať denný príjem sacharidov na úrovni cca 150 – 200 g.
Deficit pohybu a športovania
Nedostatok pohybu môže spôsobiť, že počas chudnutia mizne spolu s tukom aj určitá časť svalovej hmoty. To, o aké množstvo ide, závisí od viacerých faktorov. Znižovaním počtu kalórií bez cvičenia dosiahnete, že s tukom sa začne strácať aj svalová hmota a metabolizmus sa spomaľuje. Ak však do svojho denného režimu pridáte aj primeraný pohyb, postaráte sa o to, aby ste o svoje svaly neprišli.
UniqueFit radí: Najlepšou voľbou sa ukazuje ísť do posilňovne 3 až 4x do týždňa.
Hoci to znie zvláštne, na vine môže byť aj priveľa tréningov a nežiaduci stav pretrénovania, ktorý môže viesť k zdravotným problémom. Na udržanie zdravej miery chudnutia a metabolickej spolupráce úplne postačí silový a kardio tréning niekoľkokrát týždenne. Silový tréning a intervalový HIIT sú ideálne na spálenie veľkého množstva kalórií, čím zároveň dosiahnete aj zrýchlenie metabolizmu. Na budovanie svalov a zvýšenie metabolizmu sa odporúča aj zdvíhanie závaží, ktoré navyše zlepšuje celkové rysovanie tela a zvyšuje úbytok brušného tuku.
Nedostatok spánku
Veľa ľudí podceňuje význam kvalitného a dostatočne dlhého spánku. Či sa nám to totiž páči alebo nie, spánok dokáže výrazne ovplyvniť proces chudnutia a v prípade jeho nedostatku aj doslova zruinovať všetku vynaloženú námahu. Nedostatok spánku má za následok zníženie hladiny leptínu, čo znamená, že po dojedení svojho jedla sa cítite menej uspokojení. Okrem toho kvalitný spánok občerstvuje na tele i na duchu a zároveň pomáha pri chudnutí. Ak teda túžite po zhodení nejakých tých kíl navyše, uistite sa, že spíte minimálne 7 – 8 hodín denne.
Konzumovanie maškŕt, alkoholu a sladených nápojov
Zrejme tušíte, že odmietnuť obed a potom si príjem energie doplniť tabuľkou čokolády nie je správne. Rovnako nie je správne ani myslieť si, že alkohol a sladené bublinkové nápoje sa do počtu prijatých kalórií nezarátavajú a vaša diéta na chudnutie s tým nemá nič spoločné.
Ak dostanete chuť na sladké, uprednostnite radšej kvalitnú horkú čokoládu s čo najvyšším percentom kakaovej hmoty (70 – 86 %). Takáto čokoláda vás uspokojí aj v menšom množstve a nehrozí, že by ste z nej pribrali, keďže má nízky glykemický index. Naopak, veľké množstvo kalórií obsahuje alkohol, preto chudnutie brzdí. Nevhodné sú i koncentrované liehoviny, sladké likéry a hoci to mnohých zamrzí, patrí tu aj pivo. Na dodržiavanie pitného režimu je tak stále najlepšia voda.
Nadmerný príjem ovocia
Ovocie je veľmi zdravé a už sme si tak akosi zvykli, že keď sa povie diétna strava alebo zdravá výživa, predstavíme si misu s ovocím a zeleninový šalát. Pri chudnutí však musíte byť o niečo opatrnejší. V porovnaní so zeleninou má ovocie dvojnásobne vyšší obsah energie a navyše obsahuje viac cukru. Pri chudnutí by ste preto mali zjesť 1, maximálne 2 kusy ovocia za deň. To platí aj pre ovocné smoothies a rôzne ovocné kokteily. Odporúča sa tiež vynechať banány.