Chcete krásne štíhle telo? Takto ho získate!

Pre štíhle telo jednoducho treba niečo urobiť, no nemusí to byť žiadne trýznenie. Potrebujete len zaradiť do života tie správne aktivity a návyky. Ukážeme vám, ako na to 😉

Prečo nechudnem: v čom je problém?

Začnime tým, prečo vysnívaná štíhla postava zostáva len vaším zbožným želaním. Pre mnoho ľudí znamená chudnutie drsnú diétu, obmedzovanie sa a nepríjemné nepohodlie, ktoré ich obmedzuje napríklad aj v spoločenskom živote. Už len toto negatívne vnímanie stojí často za tým, že do chudnutia sa radšej ani nepúšťame.

Druhým dôvodom je často snaha o dokonalosť. To znamená, že chcete diétu dodržať na 100% a keď ju porušíte, tak to rovno celé zabalíte. Aj vám sa už stalo, že ste si vraveli, že od pondelka začínate chudnúť? No potom ste sa pozreli do diára a zistili ste, že v sobotu má Janko oslavu narodenín, ďalší víkend idete na svadbu a za 3 mesiace sú Vianoce. Jednoducho to nemá zmysel.

Na každého funguje niečo iné, preto si vyskúšajte, čo platí na vás. Napríklad sa pri chudnutí nezamerajte na to, v čom sa musíte obmedziť a aké potraviny si zakázať. Namiesto toho si dajte cieľ, napríklad že každý deň vypijete jedno zeleninovo-ovocné smoothie a do stravy zaradíte maximum zeleniny.

Na niektorých tiež funguje, keď dodržujú disciplínu počas týždňa a potom si jeden deň doprajú tzv. „Day off“, kedy si dajú všetko, na čo majú chuť. Iní zas potrebujú ísť na 100% až do cieľa.

Ako sa hovorí „Chudnutie začína v hlave“, preto namiesto googlovania najnovšej celebritnej diéty porozmýšľajte nad tým, kde ste doteraz robili chybu a vyskúšajte nové stratégie, aby ste objavili, čo na vás najlepšie funguje.  Aby ste chudli, musíte sa dostať do stavu, keď váš kalorický výdaj prevyšuje váš kalorický príjem.

Zdravé stravovanie ako základ chudnutia

Ak chcete schudnúť, potrebujete upraviť svoje stravovanie. Vyhnite sa ale extrémom a hladovkám. Zaraďte do stravy čo najviac zeleniny a ovocia, výrobky z bielej múky nahraďte celozrnnými a vyhýbajte sa ťažkým, tučným a vyprážaným jedlám, ako to len pôjde.

Často si tiež neuvedomujeme, koľko energie prijímame prostredníctvom nápojov. Sladené limonády, caffé latté alebo energetické nápoje vymeňte za obyčajnú čistú vodu alebo nesladený čaj.

V období chudnutia sa tiež odporúča navýšiť príjem bielkovín. To znamená, že by mali tvoriť asi 25-30% vášho denného kalorického príjmu. Bielkoviny pri chudnutí zohrávajú niekoľko dôležitých funkcií:

  • Majú dlhodobo sýtiacu schopnosť
  • Pomáhajú nám pri chudnutí nestrácať svaly (keď telo nedostáva počas chudnutia dostatok bielkovín, strácame namiesto tuku aj dôležitú svalovú hmotu)
  • Vďaka udržaniu svalovej hmoty zabraňujú aj spomaleniu metabolizmu a jojo efektu

Vyberajte si hlavne kvalitné a štíhle zdroje bielkovín, akými sú chudé hydinové mäso, ryby, biele jogurty, tvaroh. Siahnuť ale môžete aj po proteínovom nápoji, ktorý vám pomôže doplniť potrebné bielkoviny jednoducho a prakticky, ideálne hneď po cvičení.

Posilnite svaly a doprajte si dostatok pravidelného pohybu

Význam pohybu pri chudnutí je vám asi jasný. Zatiaľ, čo úprava stravy nám pomôže znížiť kalorický príjem, pohyb nám pomôže zvýšiť kalorický výdaj. Pravidelný pohyb má úžasné pozitívne účinky nielen na stratu kilogramov, ale aj na vašu celkovú, kondičku, zdravie a psychiku.

Navyše, dnes máme naozaj veľký výber pohybových aktivít, takže si každý môže nájsť to, čo mu najlepšie vyhovuje. Od dvíhania činiek v posilňovni, cez skupinové cvičenia ako zumba, joga, trampolínky až po individuálne alebo skupinové športy ako tenis, beh, cyklistika či bedminton.

A kto už naozaj nestíha chodiť cvičiť, môže si zacvičiť aj doma. Napríklad na Youtube nájdete množstvo videí od výmyslu sveta, s ktorými si môžete pohodlne zacvičiť aj počas sledovania obľúbeného seriálu. Nezabúdajte tiež na význam „obyčajnej“ chôdze a choďte pešo vždy keď je to možné.

Význam pohybu pre chudnutie:

  • Pomáha zvyšovať energetický výdaj a spaľovať tuk
  • Posilňuje svaly
  • Podporuje činnosť srdcovo-cievneho systému a zásobovanie buniek kyslíkom
  • Zlepšuje trávenie a podporuje metabolizmus
  • Potláča stres, napätie a depresie

Sledujte svoj pokrok a chudnite zdravo

Aby ste dosiahli svoj cieľ v podobe vytúženej štíhlej postavy, musíte sledovať svoj pokrok. Motivácia a disciplína sú v tomto procese veľmi dôležité. Pravidelné vyhodnocovanie vášho pokroku/alebo stagnovania vám pomôže prijať potrebné opatrenia a udržať vás na správnej ceste.

Ak to s chudnutím a zmenou postavy myslíte naozaj vážne, mali by ste na to ísť so správnou stratégiou. Nie každý však dokáže princípy chudnutia úspešne aplikovať aj v praxi. Treba si uvedomiť, že každý z nás je individuálny a tak pristupovať aj k chudnutiu.

Ak teda chcete konečne vidieť skutočné výsledky, oplatí sa obrátiť na odborníka, ktorý vás celou cestou prevedie až do úspešného konca. Nastaví vám na mieru vypracovaný stravovací plán, ktorý bude zodpovedať vaším potrebám, dennému režimu ako aj chuťovým preferenciám. Poradí tiež s vypracovaním tréningového plánu a odporučí vhodné pohybové aktivity vzhľadom na vaše možnosti či zdravotné obmedzenia.

A čo je veľmi dôležité, bude tu pre vás ako strážca motivácie a disciplíny, ktorý bude dohliadať na váš pokrok a udrží vás na správnej ceste 😉

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart