Buďte zdraví, buďte fit!

Pre mnohých z nás je motiváciou k cvičeniu hlavne výzor. Najmä ženy začnú chodiť do fitka až vtedy, keď potrebujú nejaké to kilo zhodiť alebo keď chcú vylepšiť svoju postavu pred dovolenkou či významnou udalosťou. Vtedy si odrazu nájdu čas, ktorý počas zvyšku roka na cvičenie  akosi nie je…

No pravidelné cvičenie a zdravá strava by mali byť súčasťou nášho životného štýlu po celý rok. Vďaka tomu nebudeme musieť naprávať chyby v našej životospráve nárazovo či drasticky.

Pravidelné cvičenie ale nie je len vecou estetiky a peknej postavy. Oveľa dôležitejším argumentom je udržanie dobrého zdravia.  Veď viete, prevencia je najlepším liekom. Prečo by ste teda mali starostlivosť o svoje telo a zdravie zaradiť medzi priority?

Nadváha, obezita, choroby

Nadváha je stav zvýšenej hmotnosti, kedy ešte nebýva ohrozené zdravie, obezita je už choroba, ktorú treba liečiť. Pokiaľ ale nezačnete včas riešiť ani svoju nadváhu, ste pravdepodobne na dobrej ceste k obezite a s ňou spojenými chorobami. Nehovoríme to preto, aby sme vás strašili, ale preto, aby ste svoj stav nebrali na ľahkú váhu.

Obezita spôsobuje napríklad cukrovku 2. typu, ktorá sa môže ďalej prejaviť ochorením obličiek alebo dokonca spôsobiť infarkt. Nadmernou hmotnosťou trpia aj vaše kĺby, čo okrem obmedzenej pohyblivosti spôsobuje aj artrózu a bolesti chrbta. Srdcovo – cievne ochorenia, vysoký krvný tlak a zvýšený cholesterol sú typickými zdravotnými problémami spojenými s obezitou. V niektorých prípadoch môže obezita viesť dokonca k vzniku rakoviny.

Aká je vaša ideálna váha?

Okrem pohľadu do zrkadla existujú aj iné spôsoby ako odhaliť svoj zdravotný stav. Často používaným nástrojom je Index telesnej hmotnosti BMI. BMI počíta s vašou výškou a váhou, na základe čoho vám povie, či sa nachádzate v zdravom priemere, trpíte podváhou či nadváhou.

Výsledok z kalkulačky BMI však nie je úplne presný. Neberie totiž do úvahy zloženie vášho tela. Preto napríklad mnohí športovci majú podľa BMI nadváhu, no pritom ich váhu tvoria najmä svaly s minimom tuku. Oveľa dôležitejšie je preto zistiť podiel tuku v tele a percento svalovej hmoty. Vďaka tomu môžete lepšie sledovať svoje pokroky a porozumieť princípom chudnutia.

Ak totiž začnete cvičiť, vaša váha môže paradoxne narásť. Ide ale o nárast svalov, ktoré predstavujú aktívnu telesnú hmotu. Svaly nám pomáhajú spaľovať tuk a zvyšovať spotrebu energie. To, na čo by ste sa teda pri chudnutí mali zamerať nie je ručička na váhe, ale znižovanie percenta tuku v tele.

Analýzu zloženia vášho tela môžete ľahko zistiť pomocou merania na prístroji Inbody. Budete tak presne vedieť, na čom ste a aká je vaša štartovacia pozícia. Pravidelným meraním zas viete presne sledovať svoj pokrok a uistiť sa, že to čo strácate je tuk a nie svaly.

Sila pravidelného pohybu

Pohyb môže mať mnoho foriem a je len na vás, čomu sa budete venovať. Predpokladom je, aby vás pohyb bavil a motivoval.  Pravidelný pohyb vám pomôže udržať stabilnú váhu, zlepšiť spánok, udržiavať kondíciu, ohybnosť a silu.

Okrem pozitívnych účinkov na fyzickú formu má priaznivé účinky aj na mentálne zdravie. Pomôže vám odbúrať stres, vypustiť paru, odreagovať sa či aktívne zrelaxovať a nabiť novou energiou. Pri športe sa totiž do tela vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia.

Spokojnosť so svojou postavou si netreba spájať s povrchnou samoľúbosťou. To, či sme spokojní a stotožnení so svojím telom má totiž obrovský vplyv aj na naše zdravé sebavedomie a sebalásku. A to je základným predpokladom pre pocit šťastia a vyrovnanosti v živote.

Potrebujete schudnúť?

Každý nemusí vyzerať ako vychudnutá modelka s vyrysovaným telom, o to vôbec nejde.  Telo má mnoho foriem a zdravé percento tuku je pre naše zdravie potrebné. Ale je dobré nájsť si svoju ideálnu váhu a pekne si ju udržiavať.

Pokiaľ potrebujete svoju váhu upraviť, nechajte si poradiť odborníkmi. Je to najistejší spôsob ako dosiahnuť svoj cieľ. Každý je totiž individuálny a preto mu bude do jeho životného štýlu pasovať iný jedálniček na chudnutie a iný tréning/ druh pohybu.

Navyše, pokiaľ sa necháte viesť odborníkom, bude pre vás chudnutie menej stresujúce a taktiež vám nebudú platné žiadne výhovorky, ktoré vás doteraz zdržiavali. Ak chcete poradiť, napíšte nám cez kontaktný formulár a my vám radi poradíme s nastavením jedálnička alebo tréningového plánu na mieru pre vaše zdravšie- fit JA.

 

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart