Mnohí sa pri prečítaní nadpisu istotne čudesne pozastavia.Čo to je za nezmysel,však chytím činku alebo sa posadím za nejaký stroj a cvičím.Podľa času ktorý mám si zacvičím celé telo alebo si ho rozdelím do viacerých dní.Ak chcem nabrať svaly budem cvičiť 8-12 opakovaní a ak naopak schudnúť,dám pár opakovaní viac a pridám “kardio”,to nieje predsa žiadna veda.No lenže ako sa zdá veda to niekedy naozaj je.Veľa ľudí dokonca dostane od lekára odporúčanie aby začali cvičiť,lenže čo čert nechce,nakoniec prídu k úrazu.
Posturálne si fázické svaly
V krátkosti pre vysvetlenie čo to vlastne tie posturálne a fázické svaly vlastne sú. Posturálne svaly sú tie svaly ktoré zabezpečujú vzpriamenú polohu tela človeka.Čiže počas celého dňa sú v napätí a majú tendenciu sa skracovať .Fázické svaly naopak zapájame len sporadicky a majú tendenciu ochabovať.
Posturálne svaly
Tieto svaly pretože sú v neustálom napätí,sa skladajú prevažne z pomalých svalových vlákien.Preto by sme tomu mali prispôsobiť aj ich tréning,v ktorom použijeme vyšší počet opakovaní a po ňom svalom doprajeme kvalitný strečing.
Medzi tieto svaly patria:
- vrchná časť trapézového svalu(šija)
- vzpriamovače trupu
- zdvíhače lopatky
- spodná a stredná časť veľkého prsného svalu
- spodná časť širokého svalu zadového(latissimus)
- dvojhlavý pohode ramennej (biceps)
- bedrovo-driekové svaly
- priamy sval stehenný
- štvoruhlý driekový sval
- priťahovače stehien(adduktory)
- zadné stehenné svaly(hamstringy)
- dvojhlavý a šikmý lýtkový sval
Fázické svaly
Fázické svaly majú tendenciu k ochabovaniu,buď z dôvodu že nemáme žiadnu telesnú aktivitu alebo je neprimeraná a prácu za ne preberajú iné svaly.Kedže tieto sa zväčša skladajú z rýchlych svalových vlákien,tak v tréningu by sme si mali naložiť a voliť nižšie počty opakovaní.
Vaša krajina:
- ohýbače krku
- medzilopatkové svaly
- deltové svaly
- brušné svalstvo
- sedacie svaly
- štvorhlavý sval stehenný
- vrchná časť veľkého prsného svalu
- predný pílovitý sval
- vonkajšie rotátory paže
- trojhlavý chladné ramennej (triceps)
Ako môžte vidieť tak niektoré svaly ako veľký prsný sa skladajú aj z rýchlych aj pomalých,to isté platí napr. aj o stehnách kde priamy sval tvoria pomalé vlákna a kvadriceps zas rýchle.Preto by ste pri tvorbe svojho tréningu mali dbať aj na tieto skutočnosti,aby ste dosiahli požadovaný pokrok alebo zabránili nechcenému zraneniu.