Ako si nájsť čas na cvičenie, aj keď ho nemáte nazvyš?

Áno, mal by som konečne začať cvičiť, usúdi nejeden z nás pri pohľade do zrkadla. Často to však pri takomto konštatovaní aj končí. Pravidelné cvičenie je skrátka niečo, čo máme na zozname predsavzatí, o ktorých dobre vieme, že ich nikdy nenaplníme. Veď máme predsa toľko povinností! Dajte konečne zbohom všetkým výhovorkám. Čas na cvičenie si nájde každý z nás, len si prečítajte, ako na to.

Vyberte si šport, ktorý vás baví

Nemá význam zapísať sa na hodiny pilatesu len preto, že je zdravý, ak pritom viete, že zbožňujete rýchly pohyb. Vyberte si radšej zumbu alebo aerobic. Ak si zvolíte cvičenie, ktoré vám spôsobuje radosť, je veľmi pravdepodobné, že sa budete tešiť na každý ďalší tréning a dokážete si preň nájsť čas aj v rámci svojho nabitého harmonogramu.

Ako si nájsť čas na cvičenie, aj keď ho nemáte nazvyš?

Pokiaľ vás nebaví to, čo robíte, hľadajte ďalej. Každý z nás je iný, preto existuje toľko druhov pohybu, aby si všetci našli, čo im vyhovuje najlepšie. Nemyslite si, že nenájdete nič, čo by vás oslovilo. Tímoví hráči uprednostnia kolektívne športy a skupinové cvičenia, individualisti sa môžu dať na posilňovanie či beh, fantázia vám ponúka neobmedzené možnosti. Motivovať vás môže aj kúpa pekného fitness oblečenia.

Hľadajte možnosti, nie výhovorky

Ten, kto chce, spôsob si nájde. Položte si otázku: Naozaj chcete schudnúť, vyformovať si postavu alebo zlepšiť kondičku, či len hľadáte dôvody, prečo to jednoducho nie je možné? Tým, že vymenujete, prečo na cvičenie nemáte čas, sa k svojmu cieľu neposuniete ani o centimeter. Naopak, ak chcete dosiahnuť výsledky a byť na seba hrdí, mali by ste začať hľadať riešenia. Položte si teda radšej otázku, či môžete cvičiť ráno alebo radšej večer.

Každý, kto študuje alebo musí chodiť do práce, vychováva deti či zarába na brigádach, má svoje povinnosti, ktoré sa skrátka nedajú obísť. Nehľadajme však zbytočné výhovorky, ktoré nám bránia schudnúť a vyzerať tak, ako sme vždy chceli. Aj pri tom všetkom je potrebné nájsť si čas, ktorý budeme venovať len a len sebe. Nepremrhajme ho bezcieľnym brúsením po internete či prepínaním televíznych kanálov.

UniqueFit radí: Všetko, čo do svojho tela investujeme, sa nám raz vráti.

Nájdite si medzierku v rozvrhu

Hovorí sa, že aktívny pohyb by mal zaberať 5 % z prebdeného času, čo pri štrnástich hodinách predstavuje 42 minút. Ak pracujete dlho do neskorých večerných hodín, alebo vás po príchode domov z práce čaká kolotoč domácich prác a povinností okolo detí, cvičte ráno. Stačí, ak si trochu privstanete a pôjdete si zabehať, alebo si zacvičíte svoju rannú zostavu. Endorfíny, ktoré sa vám pri pohybe vyplavia do krvi, vám zlepšia náladu a naštartujú vás do nového dňa.

Ako si nájsť čas na cvičenie, aj keď ho nemáte nazvyš?

Ak, naopak, zarezávate už od skorého rána, doprajte si po príchode z práce chvíľu aktívneho odpočinku. Relax na gauči s ovládačom od televízora sa síce môže zdať ako dokonalá forma oddychu, rozhodne vám však neuvoľní stiahnuté svaly ani nepomôže s redukciou tukových zásob.

Cvičte pri sledovaní televízie

Ak sa skutočne nedokážete vzdať sledovania obľúbeného seriálu a žiadny iný voľný čas už v rozvrhu nemáte, skúste namiesto polihovania vstať a pocvičiť si. Je to tiež najjednoduchší spôsob, ako začať cvičiť doma. Zabijete tým dve muchy jednou ranou – nemusíte sa vzdať pokračovania sledovania série a navyše tento čas strávite aktívne.

Samozrejme, omnoho lepšie by bolo, ak by ste nepodľahli kúzlu obrazovky až do takejto miery a televízor jednoducho vypli. Pohyb na čerstvom vzduchu, prechádzka, beh, návšteva fitnesscentra – to všetko ocení telo oveľa viac, ako ďalší diel telenovely či seriálovej kriminálky.

Drobnosti, ktoré sa rátajú

Je možné, že máte tak nabitý program, že doň skutočne nijaké cvičenie už jednoducho nevtesnáte. Je to síce veľmi nepravdepodobné, ale stáva sa aj to. Ale aj v takomto prípade netreba vešať hlavu a rezignovať s vedomím, že viac sme už urobiť nemohli. Vždy sa dá urobiť aspoň niečo. Pretože aj maličkosti sa počítajú.

Ako si nájsť čas na cvičenie, aj keď ho nemáte nazvyš?

Bývate na piatom poschodí? V tom prípade zabudnite na výťah a pekne si cestu hore aj dolu vyšliapte. Cestujete do práce autom alebo mestskou hromadnou dopravou? Zaparkujte alebo vystúpte o niečo skôr a zvyšnú vzdialenosť si odkráčajte. Ak počas práce alebo aj doma pocítite, že vám tŕpnu končatiny alebo vás pobolieva chrbtica, neváhajte a ponaťahujte sa. Na vlastnej koži pocítite, ako sa vám uľaví.

Záverečné zhrnutie ako si nájsť čas na cvičenie

Možností, ako si nájsť čas na trochu pohybu, ako aj dôvodov, prečo začať zdravšie žiť, je naozaj veľa. Teraz už len stačí uviesť tieto dobré rady do praxe a po nejakom čase sa môžete tešiť na prvé výsledky. Nielen, že sa budete cítiť lepšie po fyzickej i psychickej stránke, ale odmenou vám bude aj hrdosť na to, že ste sa dokázali premôcť a nájsť si nejaký čas aj pre seba.

  • Zamerajte sa na obľúbené športové aktivity.
  • Urobte si podrobný časový harmonogram. Voľné chvíle vyplňte aktívnym pohybom.
  • Nestrácajte čas leňošením pri televízore. Využite čas zmysluplnejšie a venujte ho športu.
  • Začleňte pohyb do svojho bežného dňa. Zabudnite na výťah, používajte schody, minimalizujte používanie dopravných prostriedkov a radšej oprášte bicykel či chodievajte pešo.
  • Cvičiť môžete aj počas práce v kancelárii. Pri vdychovaní vťahujte brucho alebo krúžte pod stolom nohami v členkoch. Časom sami objavíte ďalšie nenápadné, no účinné cviky.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart