Ako sa zbaviť celulitídy?

Celulitída sa rozhodne netýka len starších žien s vyššou váhou. Naopak, úplne bežne postihuje aj mladé a štíhle, či dokonca chudé ženy. Nepekná pomarančová koža dokáže výrazne zhoršiť sebavedomie tých, čo ňou trpia. Ak sa však dozvieme, ako vzniká celulitída, čo to je a ako jej môžeme predchádzať, máme spolovice vyhrané. Aby však úspech nebol len polovičný, poradíme vám aj to, ako sa zbaviť celulitídy.

Ako sa zbaviť celulitídy?

Čo je to celulitída

V medicíne sa pojmom celulitída označuje zápal podkožného tkaniva, ktorý býva spôsobený mikroorganizmami. Tento typ ochorenia kože sa lieči antimikrobiálnymi látkami. Pomenovanie celulitída sa však medzi ľuďmi bežne používa aj na dystrofické zmeny podkožného tkaniva, ktoré sa navonok prejavia ako pomarančová koža. Celulitídou (lipohypertrofiou) teda označujeme špecifické zmeny tukového tkaniva, ktoré je prirodzenou súčasťou kože. Tieto zmeny sa prejavujú typickými znakmi, ako je nerovný, zošúverený až zvraštený povrch kože, neskôr sa objavujú aj drobné uzlíky a priehlbinky.

Podľa toho, že takáto pokožka pripomína svojím vzhľadom kôru na pomaranči, hovoríme aj o pomarančovej koži. Tento problém postihuje až 90 % percent nežnejšieho pohlavia, pričom sa najčastejšie objavuje na stehnách, bokoch, zadku, ramenách, a bruchu. Celulitída nie je v skutočnosti problém tuku, ale týka sa kože. Nemá nič spoločné s tým, koľko vážite alebo koľko kilogramov stratíte. Môžete dokonca vynaložiť veľké úsilie na stratu hmotnosti, odbúravanie tukov či ošetrenie pokožky rôznymi kozmetickými prípravkami, no v konečnom dôsledku to všetko nemusí vôbec pomôcť.

Ako sa zbaviť celulitídy?

Ako vzniká celulitída

Okrem zvýšenej činnosti ženských hormónov, predovšetkým estrogénu, sa na vzniku celulitídy podieľajú aj iné faktory. Môže ísť napríklad aj o hormonálnu liečbu, ktorú ženy postupujú z rôznych zdravotných dôvodov. Príkladom je hormonálna antikoncepcia, pôsobiaca na hormóny tým, že zvyšuje estrogén. Celulitída sa však nemusí týkať iba žien. V ojedinelých prípadoch postihuje aj mužov, ktorí majú prebytok hormónu – estrogénu, alebo sú ním liečení. Ide však o minimálne percento.

Ďalším z predispozičných faktorov vzniku celulitídy je napríklad tehotenstvo, neskoršie to môže byť menopauza či rôzne hormonálne zmeny. Medzi ďalšie významné dôvody patria aj:

 • stres
 • genetická predispozícia
 • poruchy metabolizmu a obehového systému
 • nedostatočný príjem tekutín
 • látky znižujúce prietok krvi v tele
 • sedavé zamestnanie
 • nadmerná telesná hmotnosť
 • nedostatok príjmu vlákniny v potrave

Príznaky celulitídy sa dajú zmierniť

Existuje veľké množstvo receptov, rád a tipov, ako sa zbaviť celulitídy na stehnách, prípadne ako odstrániť celulitídu na zadku. Sú však naozaj také účinné? Skôr, než nad nimi mávnete rukou, skúste sa nad nimi zamyslieť:

 • Pravidelný pohyb

Je známe, že pravidelný pohyb výrazne znižuje riziko vzniku celulitídy. Postará sa totiž o správnu funkciu obehového a lymfatického systému, ktorý odvádza z tela toxické látky. Doprajte si denne aspoň polhodinu prechádzky, prípadne cvičte cviky pre ženy 2-3x do týždňa v posilňovni. Cvičením tiež spálite prebytočné kalórie, vďaka čomu sa vyhnete prípadnému priberaniu.

 • Strava

Ako sa zbaviť celulitídy?

Nijaké drastické diéty nie sú na odstránenie celulitídy vhodné. Okrem toho vám nepomôžu ani pri jej predchádzaní. Naopak, ideálna je pestrá strava bohatá na všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny.

 • Pitný režim

Primeraný a pravidelný príjem tekutín, minimálne 2 litre vody denne, sú pri zlepšení príznakov celulitídy a jej predchádzaní nevyhnutné. Celulitída a pitný režim totiž spolu úzko súvisia. To, čoho by ste sa však určite mali vzdať, sú rôzne cigarety a destiláty, ktoré znižujú prietok krvi v tele.

 • Sauna

Možno sa vám to zdá zvláštne, ale ak sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel. Vysoká teplota vám totiž v boji s celulitídou výrazne pomôže. Účinne sa postará o rozšírenie ciev, čo následne vedie k prečisteniu a prekrveniu pokožky.

V saune telo môže vylúčiť až 1,5 litra tekutín, no spolu s vodou sa z tela vyplavia aj odpadové látky, usadené v tkanivách a tukovom tkanive. Ak si po saune doprajete osviežujúcu sprchu, masáž vhodným krémom odpočinok, budete prekvapení, aké pozitívne výsledky dosiahnete.

 • Pravidelná masáž

Ako sa zbaviť celulitídy?

Pri celulitíde je dôležitá aj pravidelná masáž. Vďaka nej totiž dosiahneme v danej oblasti správnu cirkuláciu krvi. Účinky môže ešte zosilniť krém na celulitídu, ktorý podporuje prekrvenie a spevnenie pokožky. Okrem toho vďaka masáži dochádza k pocitu úľavy ťažkých nôh.

K najúčinnejším zložkám, ktoré tieto krémy obsahujú, patrí kofeín, teofilín, vitamíny ako je vitamín C a A, výťažok z rozmarínu a mnohé ďalšie.

Uniquefit radí: Nezabudnite, že rozličné krémy a gély by ste mali aplikovať v potrebnom množstve a natieranie sprevádzať účinnou masážou postihnutých oblastí.

Prečo je dôležité zbaviť sa celulitídy včas

Celulitída je len dôsledkom toho, že v našej životospráve máme čo upravovať. Ak sa totiž nesprávne stravujeme a málo sa hýbeme, naše telo sa zaplavuje toxínmi. Tie lymfatický systém nedokáže svojpomocne vylúčiť, takže následkom je, že tieto tkanivá sú nedostatočne vyživené a zmeny podkožného tukového väziva sa stávajú nezvratnými. Celulitída sa najskôr prejaví na zadnej strane stehien, neskôr prejde na ich vnútornú stranu, môže sa objaviť aj po stranách trupu, v oblasti brucha, na zadku a na zadnej strane ramien.

Ani udržanie pevnej a hladkej pokožky nie je jednoduché. Súvisí to s už spomínanými genetickými predispozíciami, zdravým životným štýlom a dostatkom pohybu. V každom prípade však platí, že akúkoľvek cestu si zvolíme v boji s celulitídou, pamätajme si, že rovnako ako pri všetkom, aj tu platí, že čím skôr začneme, tým rýchlejšie a lepšie výsledky dosiahneme.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart