Ako nahradiť chlieb alebo čím nahradiť pečivo pri chudnutí

Či už ste sa rozhodli schudnúť alebo sa chleba a pečiva chcete vzdať z iných dôvodov, určite hľadáte nejakú vhodnú alternatívu. Biely chlieb, vianočka, kaiserky, žemle či nebodaj šišky sú doslova kalorickou bombou a rozhodne nepatria na jedálniček zdravého stravovania. Vôbec to však neznamená, že zostanete hladní. Predstavujeme vám chutné a diétne potraviny, ktoré vám pomôžu vhodne nahradiť chlieb i pečivo.

Ako nahradiť chlieb alebo čím nahradiť pečivo pri chudnutí

Niekoľko zaujímavostí o chlebe na úvod

Mnohí ľudia vynechávajú chlieb, pečivo a výrobky z múky z bežného jedálnička, pretože u nich prevláda názor, že zo “sacharidov” sa priberá. Viac ako úplné vynechanie by sme však konzumáciu chleba a pečiva mali skôr obmedziť. Úplne vynechanie sacharidov sa totiž môže negatívne odraziť na našom zdraví. Isteže, na začiatku sa môžu zmeny javiť ako pozitívne a možno sa vám bude po prvých dňoch zdať, že chudnete. Je to čiastočne pravda, pretože v prvom rade sa vám bude z tela vyplavovať voda, takže nejaké to kilo určite schudnete.

Uniquefit radí: Nevynechávajte sacharidy zo stravovania úplne, radšej obmedzte ich množstvo.

Sacharidy sa totiž v tele ukladajú vo forme glykogénu, pričom každý gram sacharidov pojme 3 až 4x viac vody ako je jeho vlastná hmotnosť. Práve preto pri znížení príjmu sacharidov začne telo používať zásoby glykogénu, čím dôjde k strate objemu vody, ktorý v sebe obsahujú. Okrem toho sú sacharidy hlavným zdrojom energie pre mozog, takže ak sa ich človek vzdá, mozog začne fungovať iba na zásobách glykogénu a tie  rýchlo minú.

Zdravé a chutné náhrady chleba

  • Výživné bielkovinové sušienky

Na zahnanie hladu nemusíte hneď siahať po chlebe, Výborná náhrada chleba je aj v podobe bielkovinových sušienok, ktoré rýchlo zasýtia a pritom neobsahujú prázdne kalórie. 6PAK Výživové proteínové sušienky sú chrumkavé a chutné, takže pokojne nahradia aj tradičné pečivo, ktorého by sa inak vzdali len veľmi neochotne. Sú vhodné ako občerstvenie počas dňa a dokonca aj ako dezert po jedle, všetko závisí len od vás a toho, čomu dávate prednosť.

Ako nahradiť chlieb alebo čím nahradiť pečivo pri chudnutí

Za zmienku stojí určite aj to, že počas výroby sa používali výhradne tuky, ktoré neobsahujú trans izoméry – čo je obrovská výhoda v porovnaní s bežnými sušienkami. Navyše obsahujú potrebnú dávku proteínov nevyhnutných na udržanie správnej činnosti celého organizmu. Okrem toho podporujú regeneráciu, udržiavanie a dokonca i tvorbu svalovej hmoty.

  • Maces

Maces sa nazýva aj nekvasený chlieb. Je to tradičná diétna náhrada chleba, vhodná aj pre ľudí s problémami so žalúdkom. Skombinovať ho môžete napríklad so zeleninou, s nátierkami, ale trebárs aj s lososom či šunkou. Je pravda, že aj maces obsahuje múku, ale nepripravuje sa kvasením tak, ako chlieb. Vďaka tomu nezaťažuje trávenie, nenafukuje a zároveň zbavuje telo cudzorodých látok. Samozrejme, nečakajte, že výmenou klasického chleba za maces automaticky schudnete. Aj maces totiž obsahuje múku, a teda sacharidy. Zjete ho však menej a nebudete mať problémy s plynatosťou.

Ak sa snažíte schudnúť alebo nabrať na objeme svalov, príjem dostatočného množstva bielkovín je mimoriadne dôležitý. Isteže, pravidelnou konzumáciou chleba tento cieľ tak ľahko nedosiahnete, ale čo tak vyskúšať namiesto chleba proteínové tyčinky? Neodporúčame ich jesť ako stálu náhradu plnohodnotnej stravy, ale na rozdiel od chleba nielen zasýtia, ale aj poskytnú vyššiu dávku aminokyselín. A aminokyseliny, ako vieme, sa prirodzene nachádzajú v bielkovinách, ktoré pomáhajú pri stavbe a udržaní svalov.

Ako nahradiť chlieb alebo čím nahradiť pečivo pri chudnutí

Proteínové tyčinky sú ľahkým a chutným proteínovým snackom, ktorý ocenia nielen športovci. Obsahujú až o 90 % menej sacharidov než bežné proteínové tyčinky zo supermarketov. sú vynikajúcim zdrojom bielkovín (obsahujú až 20 % vysokokvalitných proteínov), sú veľmi chutné a nutrične vyvážené. Okrem toho, že vám dodajú potrebnú energiu, vďaka vysokému obsahu proteínov pomáhajú  budovať svalovú hmotu a chrániť svalové tkanivo. Navyše neobsahujú žiaden pridaný cukor, takže sú skvelé aj počas diéty.

  • Ovsená kaša

Ovsené vločky obsahujú veľa minerálov a vďaka vysokému obsahu vlákniny nielen, že podporujú trávenie, ale v prípade kombinácie so správnym pitným režimom prinášajú aj na dlhší čas pocit sýtosti. Majú nízky glykemický index, čo znamená, že obsahujú len toľko cukru, aby ste vďaka nim načerpali dostatok energie do obeda, ak ich konzumujete na raňajky. Tento cukor je navyše priamo využiteľný pre telo, takže sa neukladá do zásoby.

Rastlinné bielkoviny v ovsených vločkách sú skvelým spúšťačom podpory svalovej hmoty a naštartovania metabolizmu, čím účinne odbúravajú tuky a v kombinácii s cvičením podporujú spevnenie svalov. Obľúbené sú aj preto, že pomáhajú nielen počas chudnutia ale aj po ňom, keďže predchádzajú tzv. jojo efektu.

Náš tip: Vyskúšajte napríklad Granolu od DietFood. Stačí zaliať horúcou vodou priamo do kelímku a kašu máte hotovú.

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart