7 výhod, ktoré prináša užívanie vitamínu C

Vitamín C je esenciálny vitamín, čo znamená, že ľudské telo nie je schopné ho samé vyrábať. Keďže má však v organizme veľa dôležitých funkcií a súvisí s pôsobivými zdravotnými výhodami, je potrebné ho pravidelne dopĺňať. Odporúčaný denný príjem vitamínu C je cca 75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov. V prípade zvýšeného stresu, fyzickej aktivity alebo v priebehu choroby je však spotreba vitamínu C v organizme mnohonásobne vyššia a dávku si môžete zvýšiť až na 300 mg.

7 výhod, ktoré prináša užívanie vitamínu C

Kde nájdeme vitamín C?

Kyselina L – askorbová, nazývaná aj E 300 alebo vitamín C, je vo vode rozpustná živina, ktorá sa nachádza v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, vrátane citrusov, šípok, jahôd, kivi, papriky, brokolice, kapusty a špenátu. Hoci sa odporúča, aby príjem vitamínu C pochádzal z potravín, veľa ľudí sa obracia na výživové doplnky, ktoré im umožnia doplniť chýbajúci vitamín najmä v čase jeho zvýšenej potreby.

Jeho potreba sa zvyšuje najmä v období fyzickej a psychickej záťaže, po úrazoch, operáciách a v období rekonvalescencie. Zvýšený prísun vitamínu C sa odporúča aj v zime a skoro na jar, keď je konzumácia ovocia a zeleniny znížená, ďalej u športovcov, starších ľudí, obyvateľov väčších miest a fajčiarov. Práve z tohto dôvodu je ideálne dodávať telu vitamín C vo forme výživových doplnkov.

1. Vitamín C pomáha pri chudnutí

Vedeli ste, že ak máte dostatočnú hladinu vitamínu C, spálite počas mierneho cvičenia o 30 % tuku viac v porovnaní s niekým, kto má túto hladinu nízku? Prekvapujúce výsledky priniesli štúdie uvedené v Journal of the American College of Nutrition. Tajomstvo tkvie v tom, že vitamín C pomáha pri dejoch, ktoré sa podieľajú na regulácii lipidov (napr. oxidácia tukov). Vitamín C je potrebný aj pre správnu tvorbu hormónu noradrenalínu, ktorý premieňa tuk na energiu a stimuluje obehovú sústavu.

2. Chráni pokožku pred poškodením od slnka

Vitamín C obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré chránia pokožku pred voľnými radikálmi a rizikom rakoviny. Okrem toho zlepšuje tvorbu a obnovu kožných buniek, najmä po poškodení slnečnými lúčmi.

7 výhod, ktoré prináša užívanie vitamínu C

Voľné radikály významnou mierou urýchľujú proces starnutia, sú zodpovedné aj za tvorbu tmavých škvŕn a pokles hladiny kolagénu v pokožke. Redukciu týchto nežiadúcich faktorov môžeme dosiahnuť pomocou vitamínu C, čím si dlhodobejšie udržíme mladistvú a zdravú pokožku.

3. Pomáha predchádzať nedostatku železa

Železo je  nevyhnutné na tvorbu červených krviniek, ktoré zabezpečujú transport kyslíka do celého tela. Je zaujímavé, že výživové doplnky s vitamínom C môžu zlepšiť vstrebávanie železa z potravy. Vitamín C totiž pomáha pri premene železa, ktoré je slabo absorbované, napríklad zo zdrojov železa pochádzajúcich z rastlín, na formu, ktorá sa ľahšie vstrebáva (PubMed.gov).

Toto je užitočné najmä pre vegetariánov, ktorí nekonzumujú mäso, pretože mäso je hlavným zdrojom železa. Niektoré výskumy uvádzajú, že konzumácia 100 mg vitamínu C dokáže zlepšiť absorbciu železa o neuveriteľných 67 %. To znamená, že vitamín C môže pomôcť znížiť riziko anémie u ľudí so sklonom k ​​nedostatku železa. Ak teda trpíte nízkou hladinou železa, konzumácia väčšieho množstva potravín bohatých na vitamín C alebo užívanie doplnkov s vitamínom C môže pomôcť upraviť hladinu železa v krvi.

4. Zvyšuje imunitu zlepšením funkcie bielych krviniek

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia užívajú vitamín C, je jednoznačne zvýšenie imunity. Vitamín C sa podieľa na mnohých úrovniach fungovania imunitného systému. Po prvé, vitamín C podporuje produkciu bielych krviniek známych ako lymfocyty a fagocyty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred infekciami. Po druhé, vitamín C pomáha týmto bielym krvinkám pracovať efektívnejšie.

Vitamín C chráni bunky pred poškodením potenciálne škodlivými molekulami, ako sú napríklad voľné radikály.

Po tretie, vitamín C je nevyhnutnou súčasťou obranného systému pokožky. Aktívne sa transportuje do pokožky, kde môže pôsobiť ako antioxidant a pomáha posilňovať prirodzené bariéry kože. Okrem toho je známe, že užívanie vitamínu C v podobe tabliet typu 6PAK Nutrition Effective Line Vitamin C športovcami prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania či dokonca skracuje dobu hojenia rán. Nízke hladiny vitamínu C navyše súvisia so zlými zdravotnými následkami.

5. Chráni pamäť a podporuje myslenie

Viaceré štúdie naznačujú, že oxidačný stres a zápaly v blízkosti mozgu, chrbtice a nervov (oblasť známa ako centrálny nervový systém), môžu zvýšiť riziko demencie. Vitamín C je silný antioxidant, priaznivo pôsobiaci aj na pamäť a myslenie a jeho nízke hladiny sú spojené so zníženou schopnosťou myslieť a pamätať si.

Niekoľko štúdií navyše ukázalo, že ľudia s demenciou môžu mať v krvi nižšie hladiny vitamínu C. Naopak, vysoký príjem vitamínu C z potravy alebo doplnkov, ako je Vitamin C+ má so zvyšujúcim sa vekom ochranný účinok na myslenie a pamäť. Preto sú doplnky vitamínu C jednou z možností, ako sa účinne brániť proti stavom, ako je demencia, ak v potrave neprijímate dostatok vitamínu C.

6. Znižuje riziko chronických chorôb

7 výhod, ktoré prináša užívanie vitamínu C

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý môže posilniť prirodzenú obranyschopnosť organizmu tým, že chráni bunky pred škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Ak sa voľné radikály hromadia, môžu podporovať stav známy ako oxidačný stres, ktorý súvisí s mnohými chronickými chorobami. Konzumácia väčšieho množstva vitamínu C môže zvýšiť hladiny antioxidantov v krvi až o 30 %, čo pomáha prirodzenej obrane tela bojovať proti zápalom.

7. Znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi a pomáha predchádzať záchvatom dny

Dna je typ artritídy, ktorý zahŕňa zápaly kĺbov, najmä veľkých prstov. Ľudia s dnou trpia opuchmi a náhlymi, silnými záchvatmi bolesti. Ochorenie sa objavuje vtedy, keď je v krvi príliš veľa kyseliny močovej. Tá predstavuje odpadový produkt tvorený organizmom, ktorý pri vysokých hladinách môže kryštalizovať a ukladať sa v kĺboch.

Vitamín C môže znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi a v dôsledku toho chrániť pred útokmi dny. Analýza 13 klinických štúdií navyše zistila, že užívanie doplnku vitamínu C po dobu 30 dní významne znížilo kyselinu močovú v krvi (v porovnaní s placebom).

Lucia

Lucia

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart