5 najdôležitejších doplnkov pre cyklistov a vytrvalostné športy.

Začala sa nám druhá polovica prázdnin,čo znamená že tu máme pomaly jeseň.Určite sa tu nájde mnoho nadšencov cyklistiky,ktorí ešte využijú toto nádherné počasie na svoje aktivity.Práve preto bude tento článok zameraný na doplnky výživy pri vytrvalostných športoch ako je cyklistika.

Nielen profi cyklisti,ale aj bežná populácia,rada prekonáva nejaké svoje limity či rekordy.Ak sa však chce človek zlepšovať musí dbať na správny tréningový prístup,správnu výživu či regeneráciu,ktorú nám zlepšujú práve spomínané doplnky výživy.Aby mal zmysel vôbec začať nejaké doplnky užívať musia byť splnené aspekty ako dostatočný tréning a dostatočná výživa.Ak je toto splnené a máme pocit že sme nejak zastali,môžme skúsiť využiť suplementy na podporu výkonu a regenerácie.Takže poďme si ich predstaviť.

Sacharidy

Kedže cyklistika je vytrvalostný šport,na prvom mieste je doplnenie energie.Tuhá strava nieje pri prebiehajúcom výkone najlepšia voľba.Práve preto prišli výrobcovia na trh s rôznymi energetickými gélmi alebo tyčinkami,ktoré môžme bez problémov konzumovať aj počas výkonu.Zväčša obsahujú rýchlo stráviteľné cukry,ktoré nezaťažia trávenie a cukor sa dostane priamo do krvného obehu.Počas výkonu je ideálny zdroj Palatinóza,ktorá nerozhojdá hladinu cukru v krvi a energia sa z nej uvoľňuje postupne.Palatinózu obsahujú tieto produkty: Endurosnack od Nutrendu alebo Carborade Energy Gel od FA nutrition.

Po tréningu zas môžme siahnuť po gaineroch s 30% obsahom proteínov na doplnenie spáleného glykogénu počas výkonu.Gainer si môžme dať zhruba 30 minút po ukončení aktivity.Neskôr,si môžme už kľudne dopriať aj normálne jedlo.Príklad takéhoto doplnku po tréningu je : Gain Pro od MEX.

BCAA a Glutamín

Pri vytrvalostných aktivitách si telo začne brať energiu aj zo svalov.Preto ak nechceme vyzerať ako Somálsky obyvateľ,je dôležité dopĺňať esenciálne aminokyseliny BCAA,ktoré sa ako prvé odbúravajú pri fyzickej aktivite.Takto zlepšíme naše regeneračné schopnosti a ochránime svalovú hmotu,ktorá je pri výkone veľmi dôležitá.Môžme zvoliť už hotové BCAA drinky ,prášok z ktorého si namiešame chutný nápoj ,alebo sú dostupné aj v tabletovej forme.

Glutamín je najviac zastúpená aminokyselina v krvi.Jeho zastúpenie v našom tele je asi 60% a výrazne klesá pri dlhodobej aktivite.Jeho spotreba je až 5x vyššia ako pri normálnej činnosti,práve preto by sme mali Glutamín zaradiť do našej suplementácie práve vtedy ak sa venujeme vytrvalostným aktivitám ako beh,cyklistika či rôzne bojové športy.Na trhu sú dostupné ochutené aj neochutené varianty dokonca aj mixy BCAA-čiek s Glutamínom.

Športové nápoje

Pitný režim je veľmi dôležitý,to už predsa určite viete.Je vedecky dokázané že strata tekutín na úrovni 3-4% našej telesnej hmotnosti vedie k poklesu až 20-30%  našej fyzickej i psychickej výkonnosti.Toto je veľmi dôležitý fakt aby sme dbali o správny pitný režim počas našej fyzickej aktivity.

Športové nápoje sa delia:

  • Hypotonické – vhodné pre menej intenzívne aktivity, ale aj pre veľmi intenzívne aktivity trvajúce dlhšie ako 60 minút
  • Izotonické – vhodné pre krátkodobé, veľmi intenzívne aktivity do 60 minút
  • Hypertonické – nie sú vhodné na konzumáciu v priebehu aktivity

Z tohto vyplýva že pre cyklistiku sú dôležité najmä hypotonické nápoje.Ideálnou voľbou je ISODRINX od Nutrendu ktorý sa teší veľkej obľube kvôli jeho chuti a zloženiu.

Vitamíny a minerály

Je jasné že sa počas výkonu nadmerne potíme a vyplavujeme značné množstvo minerálov a stopových prvkov.Pri nedostatku vyrovnanej hladiny minerálov v krvi môžu nastať rôzne negatívne reakcie organizmu.Najčastejšou sú v tomto prípade kŕče.Na kŕče je najlepšie magnézium.Na doplnenie zvyšných vitamínov sú vhodné multivitamínové mixy.

Kĺbová výživa

Pri neustálom pohybe kĺbov,nielen počas športu ale aj bežnom fungovaní sa môže stať že začneme pociťovať bolesti kĺbov a šliach.Je to spôsobené nadmernou aktivitou a nedostatočnou výživou.Takisto ako je samozrejmosťou mazania reťaze na bicykli,mala by byť samozrejmosť “mazať” aj naše kĺby v podobe kĺbovej výživy.Komplexné zloženie pre vašu aktivitu má Flexit Gold Drink.

Takže toto je to najdôležitejšie,čo sa doplnkov týka pre cyklistov a vytrvalcov vôbec.Ako som spomínal,dôležitejšie je mať zvládnutý tréning,jeho náležitosti,optimálnu stravu a až potom nasledujú doplnky.Určite nimi nič nepokazíte,aj keď nieste profík,ale ako sa hovorí:”Robte to rozumne”.

Antonio

Antonio

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart