5 dôvodov, prečo pravidelne chodiť do fitka

Ak sa cvičeniu a pohybu venujete pravidelne, určite jeho pozitívne účinky na sebe cítite. Nikdy ale nie je na škodu pripomenúť si znova, aké skvelé pozitívne účinky má cvičenie na naše telo a psychiku a ďalej sa tak motivovať k aktivite 😉

1. Získate zdravé a silné telo

Zdravie máme len jedno a preto by sme sa oň mali starať a pestovať si ho do vysokého veku. Svoj zdravotný stav dokážeme ovplyvniť naším životným štýlom, stravou a samozrejme pravidelným cvičením.

Napríklad posilňovanie s váhami vo fitku posilňuje vaše svaly, kosti a kĺby, vďaka čomu je vaše telo silnejšie a odolnejšie voči zraneniam. Podporíte tiež celkovú silu tela, rýchlosť a výbušnosť.

Cvičenie prispieva k celkovej kondičke nášho tela, zlepšuje metabolizmus, funkciu obehového systému, znižuje vysoký krvný tlak a vďaka tomu pôsobí aj ako prevencia pred ochoreniami ako cukrovka, osteoporóza, artritída, vysoký cholesterol či chorobami srdca.

2. Posilníte imunitný systém

Výrazne pozitívne účinky má pravidelný pohyb aj na činnosť imunitného systému. Jeho funkcia sa totiž s pribúdajúcim vekom oslabuje, no pravidelným cvičením dokážete jeho funkciu znova posilniť.

Môže za to fakt, že cvičenie potláča sekréciu stresových hormónov, ktoré majú priamy vplyv na znižovanie imunity. Takéto neustále povzbudzovanie imunitného systému fyzickou aktivitou potom prispieva k nižšiemu riziku infekcie. 

3. Zlepšíte kvalitu spánku

Kvalitný spánok je nevyhnutý pre regeneráciu celého organizmu, jeho systémov a funkcií.  A kto pravidelne cvičí, ten podľa názoru fyziológov aj lepšie spí. Cvičenie nám totiž pomáha nielen rýchlejšie zaspať, ale náš spánok je aj hlbší.

Zlepšenie kvality spánku ako aj úpravu spánkového režimu by ste mali pocítiť už v krátkom čase. Treba ale myslieť na to, že intenzívne cvičenie pred spaním sa neodporúča, nakoľko môže  mať úplne opačný efekt a vaše telo nabudiť. Zaspávať sa vám potom nebude ľahko.

Z tohto pohľadu sa nedá úplne presne povedať, kedy je na cvičenie najlepší čas a aký časový rozdiel by ste mali mať medzi cvičením a uložením sa do postele, preto je najlepšie odsledovať si to priamo na sebe a vlastnom tele.

4. Odbúrate stres a ulahodíte psychike

Ako sme už spomínali, cvičenie potláča produkciu stresových hormónov a vďaka tomu nám pomáha odbúravať stres a podporuje pocit pohody, vyrovnanosti a sebavedomia.

Hlavne v dnešnej rýchlej dobe zažívame stresu každodenne naozaj veľa, čo má negatívny vplyv na naše fyzické aj psychické zdravie. Hodinka športu však s vami dokáže urobiť zázrak a pomôže vám znova získať energiu a vyčistiť hlavu.

Okrem toho má pravidelný pohyb významný vplyv aj na nervovú sústavu. Podporuje totiž tvorbu nových nervových spojení, posilňuje pamäť, rozvíja kreativitu a prispieva k lepšiemu sústredeniu.

5. Vybudujete si krásne štíhle telo

Posledný dôvod, ktorý je zároveň vo väčšine prípadov prvý a hlavný, kvôli ktorému začíname cvičiť je, že nám cvičenie pomáha chudnúť a vytvarovať krásne štíhle telo. A kto by také nechcel, všakže?

Nech už vás trápi akákoľvek fyzická partia, správne zostavený tréning vám pomôže vyladiť nedostatky a získať postavu snov. Cvičenie má ale aj ďalší vedľajší efekt. Keď totiž vyzeráte fit a cítite sa fit, odrazí sa to aj na vašom sebavedomí a životnom štýle a častokrát si začnete viac všímať aj to, čo jete.

Tým, že sa udržujete v dobrej forme taktiež predchádzate vzniku nadváhy a obezity, ktoré sú často skvelou pôdou pre ďalšie ochorenia súvisiace s nadbytočnými kilami – ako cukrovka alebo vysoký krvný tlak a cholesterol.

Najmä v dnešnej modernej usedenej dobe už pravidelný pohyb a cvičenie nie je len estetickou záležitosťou, ale hlavne zdravotnou a nikdy nebol dôležitejší.

Ktoré efektívne cviky by ste mali určite zaradiť do tréningu?

Na záver tu máme tipy na pár vysoko účinných cvikov, ktoré vám efektívne pomôžu vytvarovať postavu 😉

Cviky na brucho – stavte na dosku a jej variácie

Pravidelné cvičenie dosky (plank) účinne posilňuje celý stred tela, brucho, chrbát, ramená a hlboké svaly. To sa odrazí aj na celkovo krajšom držaní tela. Ak dosku zaradíte do svojho tréningu, výsledky uvidíte už čoskoro. Navyše existuje niekoľko variácií prevedenia tohto cviku, s ktorými sa nikdy nebudete nudiť.

Cviky na zadok a nohy – vydrepujte si skvelé telo

Drepy sú asi najlepším cvikom na vytvarovanie pekného zadočku a spevnenie nôh, no ich efekt siaha ešte ďalej. Cvičením drepov totiž zapájate doslova celé telo a posilňujete aj kardiovaskulárny systém. Opäť môžete do tréningu zaradiť rôzne formy prevedenia drepov.

Lívia Šuľová

Lívia Šuľová

New Letter

Kategórie článkov

CLOSE

Kategórie produktov

Add to cart